فرودگاه اسن بوغا آنکارا، امکانات و پروازها

فرودگاه آنکارا

فرودگاه آنکارا (Ankara Esenboga Havalimani) با مساحت 182 هزار متر مربع از 16 اکتبر سال 2006 با ظرفیت سالانه 20 میلیون مسافر آغاز به کار کرد. این فرودگاه روزانه میزبان حدود 40 هزار مسافر است و هر روز به طور میانگین 280 هواپیما در آن فرود آمده و یا از آنجا پرواز می‌کنند.

فرودگاه Esenboga که دارای انواع تجهیزات قابل انتظار از فرودگاه است، تقریبا به 20 شرکت هواپیمایی از مناطق مختلف جهان خدمات ارائه می‌دهد. این فرودگاه در سال 2009 عنوان مدرن‌ترین فرودگاه اروپا را از آن خود کرد. پروازهای خارجی فرودگاه آنکارا در حال حاضر شامل 17 کشور مختلف از جمله ایران، انگلیس، آلمان، ایتالیا، استرالیا، فرانسه، افغانستان و … و پروازهای داخلی آن شامل اکثر شهرها از جمله استانبول، آنتالیا، ازمیر، بورسا، ایغدیر، وان، ترابزون،‌هاتای، ارزینجان و… است.

فرودگاه آنکارا یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور ترکیه واقع در پایتخت این کشور یعنی آنکاراست که در اصل نام آن فرودگاه اسن بوگا است اما به فرودگاه آنکارا شهرت دارد. مانند بسیاری از فرودگاه‌های دیگر این فرودگاه هم خارج از شهر آنکارا و در فاصله ۲۸ کیلومتری آن قرار دارد. این فرودگاه به دلایل زیادی حائز اهمیت است. طبیعتا به دلیل قرارگیری در پایتخت ترکیه تعداد پروازهای داخلی و خارجی در این فرودگاه بیشتر از دیگر فرودگاه‌های دنیاست و به دلیل قرارگیری در منطقه‌ای اروپایی و آسیایی، یکی از فرودگاه‌های پیشرفته با حداکثر امکاناتی است که می‌توان تصور کرد.

این فرودگاه معماری خاص و ویژه‌ای دارد و هرچند به ظاهر بیشتر امکانات آن در دیگر فرودگاه‌ها هم وجود دارند اما شک نکنید که کیفیت ارائه خدمات و امکانات در این فرودگاه چند برابر است. فرودگاه آنکارا دارای 2 بخش ترمینال خطوط داخلی و خارجی است که با طراحی خاص و معماری مدرن خود چشم‌ها را خیره می‌کند. این طراحی در برخورد اول به مسافران خارجی که برای اولین بار وارد ترکیه می‌شوند ویژگی‌های خاص آنکارا (ادغام فرهنگ و هنر با سیاست و گردشگری) را به‌خوبی معرفی می‌کند. یکی از ویژگی‌های برجسته طراحی معماری فرودگاه آنکارا این است که ترمینال در طول روز با نور طبیعی روشن ‌می‌شود.

فرودگاه آنکارا که مدرن‌ترین فرودگاه ترکیه است، با کارکنان با تجربه و خوش برخورد خود در هر نقطه از فرودگاه از پارکینگ گرفته تا کنترل امنیتی، از ورود به Gate تا کافه‌ها، از فروشگاه‌های فرودگاه گرفته تا لحظه سوار شدن به هواپیما به مسافران خدمات ارائه ‌می‌دهد. فرودگاه آنکارا اولین فرودگاه ترکیه است که ترمینال پروازهای داخلی و خارجی آن در کنار هم قرار دارند. امکان عبور از پارکینگ به داخل فرودگاه از محل سرپوشیده به مسافران کمک ‌می‌کند بدون اینکه تحت تأثیر شرایط نامساعد جوی قرار بگیرند، به داخل فرودگاه برسند.

 

نحوه دسترسی از فرودگاه آنکارا به مرکز شهر و برعکس

فاصله فرودگاه آنکارا تا مرکز شهر (میدان کیزیلای) 28.4 کیلومتر، تا ترمینال اتوبوس (ترمینال آشتی) 30.9 کیلومتر، تا ایستگاه راه آهن آنکارا 29.2 کیلومتر ‌می‌باشد.

برای دسترسی از فرودگاه به مرکز شهر و برعکس گزینه‌های مختلفی از جمله استفاده از سرویس‌های ویژه فرودگاه (اتوبوس‌های Belko وHavas)، تاکسی، سرویس ترنسفر شخصی و کرایه اتومبیل وجود دارد.

 

حمل و نقل فرودگاه آنکارا

در فرودگاه آنکارا وسایل حمل و نقل متنوعی وجود دارد و شما به راحتی می توانید خود را به مرکز شهر برسانید ، البته اگر از خدمات ما استفاده می کنید ، ترانسفر فرودگاهی برای تان رایگان می باشد ولی اگر به طور مستقل به این شهر سفر می کنید می توانید از وسایلی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم ، استفاده کنید.

اتوبوس ویژه فرودگاه آنکارا
وقتی که وارد محوطه فرودگاه آنکارا می شوید ، می توانید اتوبوس هایی را که مخصوص جا به جایی مسافران از فرودگاه به مرکز شهر و بالعکس هستند را مشهده کنید ، بر روی این اتوبوس ها به زبان ترکی نوشته شده Havaş Otobüsleri و از فرودگاه تا مرکز آنکارا با این اتوبوس ها 45 دقیقه راه است.

اتوبوس های شهری آنکارا
اتوبوس های شهری آنکارا یکی دیگر از وسایل نقلیه ای است که می توانید از فرودگاه به شهر آنکارا برسید ، با استفاده از خط شماره 442 این اتوبوس های شهری می توانید به آنکارا و مناطق دیگر برسید ، وقتی به سمت درب خروجی پروازهای ورودی داخلی و خارجی می روید ، می توانید روبروی آن ایستگاه این اتوبوس ها را ببینید.

تاکسی آنکارا
تاکسی هم وسیله ای است که در همه جا وجود دراد ، در آنکارا تا جایی که می توانید از سوار شدن به تاکسی ها خوداری کنید چرا که در این جا هزینه تاکسی گران است و با این که کیلومتر شمار دارند ولی بسیاری از رانندگان مسیر را به هوای گرفتن کرایه بیشتر ، طولانی می کنند ، در صورتی تاکسی بگیرید که تعداد چمدان زیادی دارید و یا به صورت گروهی سفر کرده اید و دنگی حساب می کنید ، تاکسی های فرودگاه آنکارا در هر ساعتی از شبانه روز هستند و در بیرون از ساختمان فرودگاه می ایستند.

 

امکانات فرودگاه آنکارا

افراد و گردشگران در این فرودگاه و فضای موجود در ترمینال های آن می توانند از امکانات بی شمار و متعددی بهره مند شوند و از جمله این امکانات می توان به موارد زیر اشاره نمود .

اینترنت پر سرعت رایگان : در جای جای محوطه فرودگاه افراد می توانند از اینترنت پر سرعت که در بعضی از بخش ها رایگان و در بعضی دیگر با پرداخت هزینه امکان پذیر است بهره ببرند ، به طور مثال اینترنت در سالن های استراحت فرودگاه آنکارا کاملا رایگان می باشد اما در سایر بخش های دیگر تنها با پرداخت هزینه اینترنت می توان از این امکان استفاده کرد .

دفتر اشیاء گمشده : در فرودگاه آنکارا افراد می توانند اگر وسیله و یا شی را گم کردند به ترمینال پرواز های خارجی در قسمت پروازهای ورودی از دفتر اشیاء گم شده استفاده کنند .

دستگاه خودپرداز : در تمام قسمت ها و سالن های مختلف فرودگاه افراد می توانند دستگاه های خود پرداز را مشاهده کنند و در صورت لزوم از آن ها بهره ببرند و همچنین خوب است بدانید که در این فرودگاه هفت دستگاه خود پرداز وجود دارد اما تنها یک دستگاه آن در بخش پرواز های خارجی است و مابقی آن ها در بخش پروازهای داخلی می باشد .

مغازه ها و فروشگاه های متعدد : به هر آنچه که نیاز داشته باشید در این فرودگاه می توانید دسترسی پیدا کنید چرا که در فرودگاه بین المللی آنکارا علاوه بر فروشگاه های بی شمار مواد غذایی ، کافه ها و رستوارن های متعدد که به صورت شبانه روزی فعال هستند نیز وجود دارد .

سالن های استراحت فرودگاه : در فرودگاه بین المللی اسن بوگا آنکارا افراد و گردشگران می توانند از سالن های مختلف با امکانات متفاوتی برخوردار شوند و همچنین خوب است بدانید که برای ورود به این سالن ها تنها نکته مهم پرداخت هزینه آن ها است و به نوع بلیط شما به هیچ عنوان توجهی نخواهد شد و از جمله این سالن ها می توان به سالن استراحت آنادولوجت و سالن استراحت کامفورت اشاره کرد .

سالن استراحت آنادولوجت : سالن آنادولوجت که به خطوط هواپیمایی آنادولوجت تعلق دارد تنها با دریافت 25 دلار این امکان را برای افراد مهیا می کنند تا آن ها بتوانند از غذا و نوشیدنی ، اینترنت پر سرعت رایگان ، تلویزیون و روزنامه ، اتاق بازی ویژه کودکان و … بهره ببرند و البته نا گفته نماند که افراد برای دسترسی به این سالن استرحت می توانند به صورت شبانه روزی به قسمت خروجی پروازهای داخلی مراجعه کنند .

سالن استراحت کامفورت : مسافران می توانند در بخش پروازهای خارجی با پرداخت 25 دلار از امکاناتی مانند حمام و دوش ، تلویزیون ، اینترنت رایگان ، غذا و نوشیدنی و روزنامه در سالن استراحت شبانه روزی کامفورت برخوردار شوند .

 

اطلاعات فرودگاه آنکارا

موقعیت فرودگاه : آنکارا – ترکیه

نوع فرودگاه : همگانی ( عمومی )

کد یاتا : ESB

کد ایکائو : LTAC

آدرس : فرودگاه اسن بوگا در فاصله ۲۸ کیلومتری مرکز شهر آنکارا قرار دارد.