فرودگاه نجف، امکانات و پروازها

پرواز تبریز نجف

فرودگاه بین‌المللی نجف الاشرف، یکی از مهم‌ترین و شلوغ‌ترین فرودگاه‌های عراق است که هر سال 12 هزار پرواز در آن انجام می‌شود و چیزی بیش از 3 میلیون مسافر از طریق پروازهای آن سفر می‌کنند. این فرودگاه سابقا یک پایگاه نظامی برای هواپیماهای جنگی بود تا این‌که در بیستم ژانویه سال 2008 میلادی، آقای نوری‌المالکی، نخست وزیر وقت عراق، از نخستین هواپیمای مسافربری که در باند این فرودگاه فرود می‌آمد، قدم به بیرون گذاشت و به این ترتیب فعالیت فرودگاه بین‌المللی نجف عراق آغاز شد. این فرودگاه هم‌اکنون در حال توسعه است تا در آینده با 4 گیت خروجی و 2 گیت ورودی به مسافران خدمت‌رسانی کند.

 

فرودگاه نجف کجاست؟

فرودگاه نجف در ضلع شرقی شهر نجف و در خیابان فرودگاه قرار گرفته است. فاصله فرودگاه نجف تا کربلا با خودرو حدود 1 ساعت است. همچنین فاصله فرودگاه نجف تا حرم حضرت امام علی حدود 10 کیلومتر است.

 

فاصله فرودگاه نجف تا حرم حضرت علی (ع)

فاصله فرودگاه بین‌المللی نجف تا حرم حضرت علی (ع) تنها 30 دقیقه است. در اطراف فرودگاه نجف مترو و یا اتوبوس وجود ندارد و برای دسترسی به حرم بایستی از تاکسی‌های فرودگاه مخصوص حرم حضرت استفاده کنید. بسیاری از عاشقان امام علی (ع) بعد از خروج از فرودگاه تصمیم می‌گیرند که با پای پیاده به زیارت بروند و یک مسیر دو ساعته را برای رسیدن به این بارگاه مقدس طی می‌کنند.

 

امکانات فرودگاه نجف

فرودگاه نجف، تازه تاسیس بوده و امکانات خاصی ندارد. از مهم ترین امکانات این فرودگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

فروشگاه های معاف از مالیات

تحویل و حمل چمدان

ترمینال پرواز ورودی

ترمینال پرواز خروجی

باجه های تبدیل ارز

رستوران

وای فای رایگان

خدمات ویلچر

 

چه شرکت‌های هواپیمایی در فرودگاه نجف فعال هستند؟

خوشبختانه اکثر ایرلاین‌های معتبر ایرانی به مقصد فرودگاه بین‌المللی نجف پرواز دارند. این ایرلاین‌ها عبارتند از هواپیمایی‌های آتا، ایران ایر، آسمان، ماهان، زاگرس، تابان، معراج، نفت، پویا ایر، قشم، کاسپین هستند.

در ضمن ایرلاین‌‌های غیر ایرانی مانند ایرعربیا، الناصر ایرلاینز، شام وینگز ایرلاینز، گریفون ایرلاینز، گلف ایر، هواپیمایی عراق، ترکیش ایرلاینز، رویال جردانین، رویال فالکون، ژوپیتر ایرلاینز، البرهان ایرویز، النصر وینگز ایرلاین، عرب وینگز، آریانا افغان، ای‌تی‌ای ایرلاینز، اطلس گلوبال، آذربایجان ایرلاینز، براوو ایر، شام وینگز، فلای بغداد – فلای داماس و چندین ایرلاین معتبر دیگر در این فرودگاه فعال هستند.

 

اطلاعات فرودگاه نجف

نام : فرودگاه بین‌المللی نجف Al Najaf International Airport

کد فرودگاهی یاتا: NJF

کد ایکائو: ORNI

نوع فعالیت: مسافربری و باربری

وب‌سایت فرودگاه نجف: www.njf.aero

شماره تلفن فرودگاه نجف : 09603334935