فرودگاه آنتالیا، امکانات و پروازها

فرودگاه آنتالیا

فرودگاه بین‌المللی آنتالیا در ۱۴کیلومتری شمال شرق آنتالیا قرار دارد. آنتالیا بعد از استانبول پرمسافرترین شهر ترکیه است و فرودگاه آنتالیا هم دومین فرودگاه پرتردد این کشور است. این فرودگاه با ظرفیت ۳۵میلیون مسافر در سال، مهم‌ترین فرودگاه جنوب غرب ترکیه است. شورای بین‌المللی فرودگاه‌ها، فرودگاه آنتالیا را در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان بهترین فرودگاه در اروپا معرفی کرد.

فرودگاه بین المللی آنتالیا با عنوان فرودگاه اصلی آنتالیا دارای سه ترمینال مسافربری است که به عنوان پر تردد ترین فرودگاه ترکیه شناخته می شود. این فرودگاه دارای امکانات مدرن و منحصر به فردی است که در ادامه با آن ها آشنا می شویم. بر اساس تحقیقات فرودگاه بین المللی آنتالیا، پس از فرودگاه بدروم و دالامان یکی از پر اهمیت ترین فرودگاه های نظامی و تجاری ترکیه محسوب می شود که علاوه ورود وخروج گردشگران نقش مهمی در صادرات و امنیت کشور ترکیه دارد.

 

امکانات فرودگاه آنتالیا

فرودگاه اصلی آنتالیا دارای امکانات امنیتی بالایی به جهت حفظ جان گردشگران و کالای همراه آن ها است، امنیت فرودگاه بین المللی آنتالیا تنها محدود به زمین فرودگاه نمی شود، بلکه وسایل مسافران تا قبل از بارگیری هواپیما دو بار بررسی می شود و هم چنین در فضای آسمان نیز هواپیماهای این فرودگاه از امنیت بالایی در سطح بین الملل برخوردار هستند، بر اساس تحقیقات تمام گردشگرانی که یک شب در این فرودگاه خوابیدند، از سطح بالای امنیت این فرودگاه راضی بودند، بیشتر صندلی های ترمینال فرودگاه آنتالیا مجهز به حالت استراحت هستند که این موضوع موجب خرسندی اغلب گردشگران داخلی و خارجی شده است.

از دیگر امکانات فرودگاه آنتالیا می توان به وجود کانکس هایی برای استراحت، رستوران 24 ساعته و کافی شاپ های شبانه روزی اشاره کرد. وجود تجهیزات به جهت حمل و نقل وسایل، اتاق کودک، پارکینگ، غرفه تبادل ارز، شعب خدمات بانکی، کلینیک بهداشت و درمان، داروخانه، اتاق نماز، خرید بدون گمرک 24 ساعته و … از دیگر امکانات فرودگاه بین المللی آنتالیا است، هم چنین لازم به ذکر است که بگوییم: تمام مأموران فرودگاه مسلط به چند زبان آلمانی، انگلیسی، روسی و ترکی هستند. متأسفانه اطلاعاتی از امکانات دسترسی به اینترنت رایگان و اپراتور تلفن همراه در این فرودگاه نیست. نکته حائز اهمیت در این فرودگاه سیگار است، سیگار کشیدن در این فرودگاه ممنوع است و هم چنین این فرودگاه فاقد اتاق سیگار است.

 

چه ایرلاین هایی به فرودگاه آنتالیا پرواز دارند؟

فرودگاه آنتالیا همه روزه میزبان پرواز های متعدد از ایرلاین های معرف جهان و البته ایران است ایرلاین های ایرانی که به فرودگاه آنتالیا پرواز دارند عبارتند از:

هوایمایی ماهان

هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی قشم ایر

هواپیمایی تابان

هواپیمایی زاگرس

هواپیمایی کاسپین

ایرلاین های مهم خارجی که به فرودگاه آنتالیا پرواز دارند نیز عبارتند از:

ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines)

هواپیمایی قطر (Qatar Airways)

هواپیمایی امارات (Emirates)

هواپیمایی اتحاد (Etihad Airways)

هواپیمایی لوفتهانزا (Lufthansa)

هواپیمایی بریتانیا (British Airways)

 

هتل های نزدیک به فرودگاه آنتالیا

اگر به هر دلیلی باید چند ساعتی را در فرودگاه در انتظار باشید و اگر خسته اید و نمی توانید این مدت را در محیط فرودگاه باشید می توانید در هتل های فرودگاهی آی سی (IC Airport Hotel) که در فاصله 800 متری فرودگاه هستند ، اقامت کنید ، همچنین هتل آنتالیا فارم هاوس (Antalya Farm House) که 5 دقیقه تا فرودگاه راه است و در صورت نیاز سرویس حمل و نقل نیز در اختیار مسافران قرار می دهد و هتل سون استارز (Seven Stars Exclusive Hotel) که در حدود 15 دقیقه تا فرودگاه زمان نیاز است ، نیز پذیرای شما عزیزان می باشند.

 

دسترسی به فرودگاه آنتالیا

حمل و نقل به فرودگاه اصلی آنتالیا آسان است زیرا این فرودگاه دارای دو خط اتوبوس است که به طور 24 ساعته در مسیر فرودگاه کار می کنند. اتوبوس های 600 در مدت زمان 30 دقیقه مسافران را به فرودگاه آنتالیا می رسانند، اما اتوبوس های 800 هر 2 ساعت پذیرای مسافران هستند. هم چنین امکان رزرو تاکسی آنلاین و خودرو بدون راننده در این مسیر نیز وجود دارد.

 

حمل و نقل در فرودگاه آنتالیا

اتوبوس شاتل فرودگاه
در فرودگاه‌های بزرگ که فاصله بین ترمینال‌ها زیاد است، برای جابه‌جایی مسافران اتوبوس‌های شاتل یا تندرو در نظر گرفته شده است. در فرودگاه آنتالیا برای جابه‌جایی بین دو ترمینال شماره ۱ و ۲ که فاصله بیشتری دارد، مسافران علاوه بر اتوبوس فرودگاه می‌توانند از تاکسی (از طریق جاده ۶۰۰) استفاده کنند.

اتوبوس
ازآنجایی‌که خدمات اتوبوسرانی برای فرودگاه آنتالیا بسیار منظم و مطلوب است، اغلب مسافران برای رفتن به داخل شهر اتوبوس را انتخاب می‌کنند. اتوبوس‌هایی که از جاده ۶۰۰ می‌گذرند، به‌راحتی مسافران را بین فرودگاه و شهر آنتالیا جابه‌جا می‌کنند. این اتوبوس‌ها هر ۳۰ دقیقه یک بار حرکت می‌کنند و از جلوی تمام ترمینال‌ها می‌گذرند و شما می‌توانید در ایستگاه ترمینالتان پیاده شوید.

تاکسی
هرچند تاکسی گران‌تر از اتوبوس است اما طبیعتا راحت‌تر است. تاکسی‌های فرودگاه شما را به هر جایی از شهر که بخواهید می‌رسانند. کرایه مسیر این تاکسی‌ها روی تابلوی ایستگاه آن‌ها مشخص است. بیرون سالن پروازهای ورودی هر ترمینال می‌توانید ایستگاه تاکسی را ببینید.