فرودگاه گرگان، برنامه هفتگی و لیست پروازها

فرودگاه گرگان

فرودگاه گرگان یکی از فرودگاه‌ هایی در کشور است که قدمت آن به بیش از۵۰ سال قبل یعنی در سال های دهه ی ۱۳۳۰ باز می ‌گردد. همانطور که در مقدمه هم به آن اشاره کردیم، این فرودگاه یکی از مرزهای هوایی ایران محسوب می‌ شود و به همین خاطر، پروازهای متقاضیان گلستانی سفر به حج و عتبات عالیات از طریق آن انجام می ‌شوند. فرودگاه بین المللی گرگان یکی از فرودگاه‌ های ایران است که در بین شهرهای گرگان به عنوان مرکز استان گلستان و آق قلا قرار گرفته است. فرودگاه گرگان به عنوان مرز هوایی شناخته شده است و بین المللی بودنش در واقع به خاطر پروازهای حج است.

بر اساس اعلام فرودگاه و اعلام رسمی، این فرودگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲٬۴۳۵ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و بیش از ۱۹۰٬۴۲۰ کیلوگرم بار از طریق این فرودگاه انجام می شود. در نهایت با توجه به آمار منتشره، ۱٬۲۷۳٬۱۰۸ نفر مسافر از طریق این فرودگاه در مقاصد داخلی و خارجی جا به جا شده اند. برای ساخت این فرودگاه ابتدا در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار را انتخاب کرده و سپس با ایجاد ۲ باند خاکی چمنی به شکل متقاطع و به طول ۱۰۰۰ متر، این فرودگاه را احداث کردند.
در ابتدا فرودگاه به عنوان یک پایگاه جهت هواپیماهای سمپاش شرکت هواپیمایی وابسته به خدمات ویژه ی وابسته به وزارت کشاورزی و همچنین در مقطعی توسط وزارت پست و تلگراف و تلفن در آن سال ها، به منظور مبادلات پستی مورد استفاده قرار داشت و البته تا سال ۱۳۷۴ فاقد هرگونه تجهیزات مناسب فرودگاهی و ناوبری برای خدماتی به غیر از سمپاشی و حمل مرسولات پستی همچون جا به جایی مسافر و یا حمل و کارگوی بار بوده است.

در سال ۱۳۷۴ با تامین اعتبار ۱ میلیارد تومانی، ساخت فرودگاه جدید گرگان و استان گلستان آغاز شد. این مرحله از پروژه ی ساخت فرودگاه در ابتدا با ساخت باندی به طول ۲۳۰۰ متر در محوطه ی تخصیص یافته، آغاز شد. طی سال ‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ یعنی ۴ سال و با اختصاص اعتبارات ملی و استانی در سایر بخش ‌های فرودگاهی از جمله سطوح پروازی، ترمینال، نصب تجهیزات ناوبری، نصب و راه‌ اندازی رادار در ارتفاعات درازنو، روشنایی باند و همچنین توسعه اراضی فرودگاه از ۱۰۰ هکتار به ۲۹۴ هکتار این فرودگاه را آماده ی بهره‌ برداری نمود.

در بهمن ماه سال ۱۳۷۹، فرودگاه جدید گرگان با انجام ۲ پرواز در هفته در مسیر تهران به گرگان و در نهایت به تهران عملیاتی شد. از سال ۱۳۸۹ به بعد تاکنون نیز، با توجه به افزایش تقاضای سفرهای هوایی، پروازها از ۲ پرواز در هفته به ۷۰ پرواز در هفته تا به الان افزایش یافته است.

 

آیا گرگان فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه گرگان به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد و پرواز های خارجی آن برای حجاج ، عتبات عالیات و پرواز به اکتائو قزاقستان انجام می شود.

 

ترمینال های فرودگاه گرگان

این فرودگاه مانند دیگر فرودگاه های ایران دارای دو ترمینال داخلی و خارجی و یک ترمینال پاویون است. ترمینال داخلی این فرودگاه در حال استفاده و ترمینال بین المللی آن در حال ساخت می‌باشد.

پروازهای داخلی و خارجی، که بیشتر در زمانهای حج انجام می‌گردد، در ترمینال داخلی صورت می‌پذیرد. در این ترمینال که مساحت آن4314 متر مربع است، امکانات متفاوت و متنوعی برای مسافران قرار داده شده است تا در زمانی که برای سوار شدن به هواپیما منتظر می‌باشند از این امکانات استفاده کنند. این امکانات غرفه های تجاری، شعب بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز، رستوران و بوفه و اتاق مادر و کودک را شامل می‌شود.

ترمینال خارجی در حال ساخت می‌باشد که مساحتی برابر با 4500 متر مربع دارد. این ترمینال به زودی مورد بهره برداری خواهد رسید.

 

مسیرهای پروازی فرودگاه گرگان

 

فرودگاه گرگان به چه شهرهایی پرواز دارد؟

این فرودگاه هم پرواز داخلی دارد و هم پرواز خارجی ولی متاسفانه این پروازها به مقاصد خاصی محدود می شوند. شاید بتوان گفت نبود تقاضا برای سایر شهرها از دلایل این پروازهای محدود می‌باشد. یکی از دلایلی که فرودگاه‌های شمال کشور از رونق آنچنانی برخوردار نیستند ترجیحات مردم در سفر کردن با خودرو شخصی به شمال کشور و لذت بردن از طبیعت زیبای آن است.

 

لیست پروازهای فرودگاه گرگان

لیست پروازهای خروجی فرودگاه گرگان

پرواز گرگان مشهد

پرواز گرگان تهران

پرواز گرگان کیش

پرواز گرگان قشم

پرواز گرگان آکتائو قزاقستان

پرواز گرگان زابل

پرواز گرگان زاهدان

پرواز گرگان عسلویه

پرواز گرگان شیراز (در حال حاضر دایر نمی باشد)

پرواز گرگان چابهار (در حال حاضر دایر نمی باشد)

پرواز گرگان بندرعباس (در حال حاضر دایر نمی باشد)

پرواز گرگان کرمانشاه (در حال حاضر دایر نمی باشد)

پرواز گرگان اصفهان (در حال حاضر دایر نمی باشد)

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه گرگان

پرواز مشهد گرگان 

پرواز تهران گرگان 

پرواز کیش گرگان 

پرواز قشم گرگان

پرواز زاهدان گرگان

پرواز زابل گرگان

پرواز عسلویه گرگان 

پرواز شیراز گرگان (در حال حاضر دایر نمی باشد)

پرواز چابهار گرگان (در حال حاضر دایر نمی باشد)

پرواز بندرعباس گرگان (در حال حاضر دایر نمی باشد)

پرواز اصفهان گرگان (در حال حاضر دایر نمی باشد)

پرواز کرمانشاه گرگان (در حال حاضر دایر نمی باشد)

 

پروازهای خارجی فرودگاه گرگان

پرواز های خارجی آن برای عتبات عالیات و پرواز گرگان به اکتائو (قزاقستان) به صورت منظم ولی در زمان های خاص انجام می‌شود.

 

امکانات رفاهی فرودگاه گرگان

دفاتر فروش بلیط: دفاتر فروش بلیط شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه برای شما امکان خرید بلیط درهمان لحظه و یا قرار دادن نام شما در لیست انتظار را فراهم می‌نمایند.

دستگاه‌های خودپرداز: وجود دستگاه‌های خودپرداز در فرودگاه دسترسی شما به کارهای بانکی‌تان را راحت‌تر می‌کند، این خودپردازها در ترمینال‌های فرودگاه قرار گرفته‌اند.

دسترسی به اینترنت: در تمامی بخش‌های فرودگاه گرگان دسترسی به اینترنت رایگان برای مسافرین گرامی وجود دارد.

قسمت امانت: اگر شما برای مدتی به وسایل تان نیاز نداشته باشید و نخواهید همراه خود در فرودگاه حمل کنید، می‌توانید آن‌ها را به مسئولین این بخش به امانت بگذارید.

اداره پست: بخش پست فرودگاه به منظور ارسال یا دریافت بسته‌ی پستی شما می‌باشد. مثلا اگر تنها بخواهید یک بار ارسال کنید یا مرسوله‌ای برای شما فرستاده شده باشد باید به این بخش مراجعه نمایید.

رستوران: وجود رستوران‌های با کیفیت در فرودگاه گرگان یکی از دیگر امتیازات آن است و شما می‌توانید هر زمان که گرسنه شدید با رفتن به رستوران و خوردن یک غذای گرم، انرژی از دسته رفته را به خود بازگردانید.

کافی‌شاپ: مواقعی که پروازها تاخیر دارند یا احساس خستگی می‌کنید، رفتن به کافی‌شاپ و نوشیدن یک فنجان چای یا خوردن یک میان وعده علاوه بر اینکه شما را سرحال می‌کند، نیمی از زمان معطلی شما را هم کم می‌کند.

ارایه خدمات به افراد توان‌خواه: فرودگاه بین‌المللی گرگان در راستای خدمت به افراد توان‌خواه امکاناتی چون ویلچر، راه عبور مخصوص و… فراهم کرده است.

اتاق مادر و کودک: وجود اتاق مادر و کودک در فرودگاه گرگان باعث می‌شود شما مادران گرامی در صورت تاخیر در پرواز یا مواقع ضروری از امکانات آن مانند وجود پوشک، شیر خشک، لباس و وسایل سرگرم کننده کودکان برای آرام‌ کردن فرزندتان استفاده کنید.

پارکینگ: نیازی نیست نگران ماشین خود در فرودگاه و جای پارک آن باشید چرا که پارکینگ فرودگاه گرگان سرپوشیده است و در طول شبانه روز آماده خدمت‌رسانی به مسافران گرامی می‌باشد.

فروشگاه‌های تجاری: در فرودگاه گرگان چندین فروشگاه تجاری اغذیه، پوشاک و همچنین سوغات شهر گرگان قرارگرفته است.
نمازخانه و سرویس‌ بهداشتی نیز از دیگر امکانات فرودگاه گرگان است.

امکانات پزشکی: در فرودگاه بین‌المللی گرگان از آنجایی که سلامت مسافران از اهمیت بالایی برخوردار است یک اورژانس 24 ساعته همراه با پزشک و پرستار برای ارائه خدمات درمانی و انجام کمک‌های اولیه مستقر می‌باشد. همچنین وجود آمبولانس برای اعزام بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارند.

 

اطلاعات پرواز فرودگاه گرگان

نام فرودگاه: بین‌المللی گرگان

مساحت کل فرودگاه: 327 هکتار

فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: 12 کیلومتر

موقعیت قرارگیری فرودگاه: شمال شهر

کد یاتا: GBT

کد ایکائو: OING

نوع فرودگاه: همگانی

تعداد ترمینال: 2 ترمینال

اطلاعات پرواز: 199

تماس با اطلاعات پرواز: 31220199- 017

تماس با دفتر مدیرکل فرودگاه: 31228000- 017

نشانی اینترنتی فرودگاه : www.gorgan.airport.ir

نشانی فرودگاه: گرگان، 7 کیلومتری جاده‌ی آق‌قلا