فرودگاه بیرجند، برنامه هفتگی و لیست پروازها

پرواز تهران بیرجند

فرودگاه بین المللی شهید کاوه بیرجند از قدیمی ترین فرودگاه های ایران و چهارمین فرودگاهی است که در کشور تاسیس شد. این فرودگاه در سال 1315 در زمینی به مساحت 4 کیلومتر مربع احداث شد. به علت موقعیت استراتژیک بیرجند و نزدیکی مرز ایران در شرق و همچنین فعالیت کنسولگری های انگلیس و روسیه در این شهر، چهارمین فرودگاه کشور در سال ۱۳۱۲ پس از فرودگاه‌های مسجد سلیمان، قلعه‌مرغی و بوشهر در این شهر ساخته شد.

این فرودگاه از یک ساختمان با دو اتاق تشکیل می شده است. در سال 1327 و در زمان تاسیس سازمان هواپیمائی کشور این مکان به این سازمان تحویل داده شد. در این زمان بود که باند پروازی برای این فرودگاه از شرق به غرب به طول 1000 متر و عرض 45 متر کشیده شد و یک دستگاه دستگاه بیکن NDB (دستگاه رادیوئی برای پشتیبانی از هواپیما در مسیر های هوائی) نیز نصب گردید.

در سال های 1336 تا 1337 تجهیزات و ساختمان های دیگری به این فرودگاه اضافه شد. این تجهیزات و ساختمان ها شامل چهار دستگاه ساختمان جهت تاسیسات فنی شامل موتورخانه، سالن بیکن، انبار و پایلت (مرکزی برای آموزش خلبان ها)، سه دستگاه مولد برق 5 کیلو واتی و یک دستگاه بیکن (شامل دو قسمت فرستنده) و نصب آنتن (دکل) 210 فوتی به منظور راهنمایی و هدایت هواپیماها می شدند. تا سال 1344 از همین باند و تجهیزات برای فرودگاه استفاده می‌شد و هواپیما های سبک در آن رفت و آمد می کردند.

در این سال دولت وقت به فکر ارتقاء این تجهیزات و باند پرواز افتاد بنابراین یک باند پرواز دیگر به طول 2200 متر در امتداد باند قبلی کشیده شد. که قسمتی از آن آسفالت و قسمتی شنی بود. طی سال های بعد به مرور این فرودگاه پیشرفته تر و با تجهیزات روز مجهز شد. از تجهیزات این فرودگاه می توان به سیستم سوئچینگ، RCAG، بی سیم های AM و FM، خطوط مخابراتی (ماکرویو، هات لاین، تلفن، فاکس)، تلکس، فرستنده ها و گیرنده ها، سانترال تلفن و ATIS اشاره کرد.

 

لیست پروازهای فرودگاه بیرجند

مسیر های پروازی فرودگاه بیرجند

لیست پروازهای خروجی فرودگاه بیرجند

پرواز بیرجند تهران

پرواز بیرجند مشهد

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه بیرجند

پرواز تهران بیرجند 

پرواز مشهد بیرجند 

 

آیا بیرجند فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه بیرجند به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد.پرواز های خارجی این فرودگاه به مقصد فرودگاه های فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز، فرودگاه بین المللی شاهزاده محمد بن عبدالعزیز، فرودگاه بین‌المللی نجف و فرودگاه بین‌المللی ابومهدی المهندس بغداد و بلعکس انجام می گیرد. پروازهای مدینه و جده این شهر به صورت فصلی و در زمان حج بر قرار است.

 

شرکت های هواپیمائی فعال در فرودگاه بیرجند

شرکت‌های هواپیمائی گوناگونی در این فرودگاه فعالیت دارند. این شرکت‌ها پروازهای داخلی و خارجی را انجام می‌دهند. شرکت هواپیمایی ایران ایر و شرکت هواپیمایی ماهان و شرکت هواپیمایی ایران ایر تور شرکت هایی هستند که در این فرودگاه فعالیت دارند.

 

امکانات رفاهی فرودگاه بیرجند

امکانات رفاهی زیادی در فرودگاه بین المللی شهید کاوه بیرجند وجود دارد که برای راحتی و آسایش خاطر مسافران فراهم آمده است. از این امکانات می توان خدمات تلفن شهری و بین شهری کارتی، دفاتر فروش بلیط، امور جامدان، بسته بندی بار، چرخ دستی حمل بار مسافر، خدمات اورژانس، غرفه صنایع دستی، خدمات بانکی، خدمات تاکسی شهری، نمازخانه، خدمات تاکسی بین شهری، خدمات باربری، غرفه سوغات، سرویس بهداشتی، راهنمای مسافر، دفاتر رزرو هتل، دفاتر ترافیک شرکت های هواپیمایی را نام برد.

در صورت بروز هر گونه مشکل و بیماری می توانید به خدمات اورژانس این فرودگاه مراجعه کنید. با استفاده از خودپردازهائی که در سالن ترمینال این فرودگاه وجود دارد می توانید عملیات بانکی و دریافت پول نقد را انجام دهید. در صورتی که فراموش کرده باشید که سوغاتی خریداری کنید می توانید از غرفه سوغاتی و صنایع دستی داخل سالن عمومی اینکار را انجام دهید.

در صورت نیاز به رزرو هتل می توانید از دفاتر هتل هائی که در فرودگاه مستقر هستند رزرو خود را به راحتی انجام دهید. برای رزرو بلیط هواپیما نیز می توانید از دفاتر شرکت های هواپیمائی کمک بگیرید و کارتان را به راحتی با سرعت هر چه تمام تر انجام دهید. این فرودگاه دارای دو پارکینگ رو باز و مسقف می باشد. ظرفیت پارکینگ روباز برابر با 1500 خودرو می‌باشد. پارکینگ مسقف ظرفیتی برابر با 84 ماشین دارد. اگر قصد قرار دادن خودروتان را برای مدت چند روز دارید به راحتی و با اطمینان کامل می توانید این کار را انجام دهید.

 

ترمینال های فرودگاه بیرجند

فرودگاه بین المللی بیرجند تنها دارای یک ترمینال جهت استفاده ی مسافران پروازهای وروردی و خروجی از پروازهای داخلی و خارجی است. این ترمینال دارای غرفه‌‌ و فروشگاه های فرودگاهی و خرید سوغاتی، رستوران کافه تریا و همچنین و شعبه ‌‌های بانک های مختلف است.

 

راه های دسترسی به فرودگاه بیرجند

با توجه به این که فرودگاه بین المللی بیرجند در بلوار فرودگاه، واقع در شمال شهر بیرجند، قرار گرفته است، بهترین و راحت ترین پیشنهاد ما برای دسترسی از این فرودگاه به مرکز شهر و یا بالعکس، استفاده از تاکسی های فرودگاه و تاکسی های گذری است زیرا شما به این صورت با راحتی هر چه تمام تر به مقصد خود خواهید رسید.

 

اطلاعات فرودگاه بیرجند

نام فرودگاه بین المللی بیرجند: Birjand International Airport

کد یاتا: XBJ

کد ایکائو: OIMB

نوع فرودگاه: مسافری

ترمینال های فرودگاه: ۱ ترمینال

وب سایت رسمبی فرودگاه بین المللی بیرجند: birjand.airport.ir

فرودگاه بیرجند در بلوار فرودگاه، واقع در شمال شهر بیرجند، قرار دارد.

مدیرکل فرودگاه: ۳۲۳۱۶۹۶۱ (۰۵۶)

اطلاعات پرواز: ۱۹۹و ۳۲۳۸۹۰۰۰۰