فرودگاه آبادان، برنامه هفتگی و لیست پروازها

پرواز شیراز آبادان

فرودگاه آبادان جزو اولین فرودگاه‌های ایران است که در سال ۱۳۲۰ توسط شرکت ملی نفت ایران و به دلیل وجود پالایشگاه آبادان احداث شد و با رونق گرفتن آبادان و خرمشهر فرودگاه نیز توسعه یافت تا جایی که نخستین پروازهای خارجی از مهرآباد و سپس آبادان در نیمه دوم سال ۱۳۲۸ آغاز شد. در سال ۱۳۴۶ فرودگاه اصلی و فعلی آبادان در مساحتی حدود ۶۶/۳۷۲ هکتار ساخته و سه سال بعد از سوی شرکت ملی نفت ایران به سازمان هواپیمایی کشوری واگذار شد.فرودگاه آبادان به عنوان فرودگاه کمکی و احتیاطی فرودگاه مهرآباد برای پروازهای خارجی بود و هرگاه به دلایلی جوی و سایر عوامل، پروازی قادر به نشستن در فرودگاه مهرآباد نبود از فرودگاه آبادان برای فرود استفاده می‌کرد.

کویت ایرویز، کی‌ال‌ام هلند، بریتیش ایرویز انگلیس، لوفت هانزای آلمان، مالتای مالت، سوییس ایرویز، ایر فرانس، اسکاندیناوی ایر، آلایتالیای ایتالیا، ایر ایندیا از ایرلاین‌های فعالی بودند که پروازهایشان تا قبل از جنگ ایران و عراق در فرودگاه بین‌المللی آبادان نشست و برخاست داشت.هم‌اکنون این فرودگاه با دالان‌های هوایی بین‌المللی اروپا و آمریکا به خاورمیانه چند کیلومتری بیش، فاصله ندارد و به طور مداوم پروازهای بین‌المللی از فراز این فرودگاه عبور می‌کنند. از فرودگاه بزرگ و با قدمت آبادان اکنون تنها نامی باقی‌مانده و انجام پروازهای کنونی را هرگز نمی‌توان با آن روزگار و پروازهای روزانه‌اش به شهرهای بزرگ اروپایی و آمریکایی مقایسه کرد.

این فرودگاه در سال ۱۳۹۱ به‌ درخواست سید حسین دهدشتی نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی توسط دولت وقت به فرودگاه بین‌المللی آیت ‌الله جمی آبادان تغییر نام داد.

فرودگاه آبادان در آشیانه خود توانایی پذیرش ۸ هواپیمای پهن پیکر را به طور همزمان دارد. چنین ویژگی در رمپ مسافربری به دلیل توجه به استانداردهای جهانی در ساخت این فرودگاه به دست آمده است. حتی با توجه به ویژگی های معماری این فرودگاه، هواپیماهایی مانند بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس ۳۴۰ نیز توانایی فرود در این فرودگاه را دارند.همچنین با توجه به اینکه فرودگاه بین المللی آبادان توانایی ارائه خدمات به مسافران منطقه آزاد اروند را هم دارد. لذا مسافرانی که از عراق به کشور سفر می کنند، می توانند از فرودگاه بین المللی آبادان نیز استفاده کنند.پیش بینی می شود با توجه به افزایش تقاضا برای خرید بلیط هواپیما و خدمات هوایی در کشور، به مرور پیشرفت و گسترش های بیشتری در فرودگاه آبادان در دستور کار قرار بگیرد.

 

آیا آبادان فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه آبادان به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد و پرواز خارجی آن به شارجه انجام می شود.

 

لیست پروازهای فرودگاه آبادان

مقاصد پروازی فرودگاه آبادان

لیست پروازهای خروجی فرودگاه آبادان

پرواز آبادان اصفهان

پرواز آبادان مشهد

پرواز آبادان شیراز

پرواز آبادان شارجه

پرواز آبادان تهران

پرواز آبادان کرمان

پرواز آبادان کرمانشاه

پرواز آبادان بندرعباس

 

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه آبادان

پرواز اصفهان آبادان

پرواز مشهد آبادان

پرواز شیراز آبادان

پرواز شارجه آبادان 

پرواز تهران آبادان

پرواز کرمان آبادان

پرواز کرمانشاه آبادان

پرواز بندرعباس آبادان 

 

امکانات فرودگاه آبادان

با توجه به اهمیت فرودگاه آبادان در شهرهای جنوبی، و البته در عرصه هوایی کشور، تلاش بر آن بوده است تا خدمات و امکانات مناسبی نیز در این فرودگاه بین المللی در اختیار مسافران قرار بگیرد. از جمله خدمات و امکاناتی که در فرودگاه بین المللی آبادان در اختیار شما قرار می گیرد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

دفاتر فیزیکی خرید بلیط هواپیما داخلی و خارجی

پارکینگ شبانه روزی

خدمات باربری

دفاتر ترافیک شرکت های هواپیمایی

خدمات حمل و نقل درون و برون شهری

غرفه های فروش سوغات و تنقلات

سرویس های بهداشتی و نمازخانه

 

هواپیماهای فعال در فرودگاه آبادان

به دلیل اهمیت فرودگاه آبادان، شرکت‌های هواپیمایی داخلی متعددی از این فرودگاه برای پروازهای خود استفاده می‌کنند. بنابراین لازم به ذکر است که تمامی هواپیماهای کشور در فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله جمی رفت و آمد ‌کنند. با کسب اطلاعات پرواز آبادان می‌توان سفرهای راحتی را به این فرودگاه تجربه کرد.بااین‌حال طبق داده‌های موجود، پرتعدادترین حضور در این فرودگاه را هواپیماهای ATR و هواپیمای مک دانل داگلاس MD دارند.

 

نحوه دسترسی به فرودگاه آبادان

شهر آبادان در حدی وسعت ندارد که لازم باشد شما برای رسیدن به فرودگاه کرایه‌های بالایی برای حمل‌ و نقل بپردازید. شما می‌توانید برای اینکه خودتان را به فرودگاه برسانید، از تاکسی‌های بین شهری آبادان استفاده کنید. همچنین از طریق تاکسی‌های فرودگاه که در مجاورت ترمینال هستند، می‌توانید بین فرودگاه و شهر تردد کنید. امنیت سفر شما با این تاکسی‌ها تضمین می‌شود.

 

اطلاعات فرودگاه آبادان

نام فرودگاه ببن المللی آبادان: Abadan Airport

کد یاتا فرودگاه آبادان: ABD

کد ایکائو: OIAA

نوع فرودگاه: عمومی-باربری

آدرس : آبادان، فلکه فرودگاه ، فرودگاه بین المللی آیت‌الله جمی آبادان

کد پستی : 31864-63137

روابط عمومی : 53366491-061

اطلاعات پرواز: 199 و 53116230-061

سایت فرودگاه : abadan.airport.ir