فرودگاه خرم آباد، برنامه هفتگی و لیست پروازها

فرودگاه خرم آباد

فرودگاه خرم آباد که مانند خود شهر از قدمت فراوان برخوردار است در سال 1304 راه اندازی شد. در ابتدا این فرودگاه تنها باند پروازی بود که برای مقاصد نظامی از آن استفاده می شد. این باند پروازی که به صورت خاکی بود، در زمان جنگ جهانی دوم رو به روی مقر متفقین یعنی نیروهای انگلیسی، آمریکائی و شوروی توسط خود این کشورها در بدرآباد ساخته شد.

در این باند پروازی که طولی برابر با 1800 متر و عرض 20 متر داشت تنها هواپیماهای سبک و ملخی قادر به نشست و برخاست بودند. پس از جنگ جهانی دوم از این باند پروازی برای منتقل کردن خانواده های نظامیان هفته ای یک پرواز به مقصد تهران انجام می‌شد. پس از این زمان شرکت نفت با شراکت شرکت مخابرات استان لرستان زمین های این فرودگاه را خریداری کردند و سر و سامانی به این باند پروازی دادند.

1800 متر از این باند را آسفالت کردند تا هواپیماهای مسافربری کوچک بتوانند بر روی باند فرودگاه پرواز کنند. یک ساختمان کوچک برای نگهبانی و ساختمانی دیگر به عنوان محل انتظار مسافران برای این فرودگاه نوپا ساخته شد. در پی توسعه فرودگاه زمین های اطراف آن خریداری شد و روستای میانگلال که در نزدیکی آن قرار داشت به منطقه ای دیگر منتقل شد.

در سال 1355 بود که این فرودگاه از وزرات نفت به سازمان هواپیمائی کشوری تحویل داده شد و طرح های توسعه ای جدید روی این فرودگاه انجام گرفت. از جمله این طرح ها استخدام حدود 10 نفر کارمند و خرید 2 دستگاه آتش نشانی بود. در ادامه این طرح ها باند فرودگاه مجددا آسفالت و 500 متر نیز به طول آن افزوده شد. در خرداد همین سال یک دستگاه NDB و یک دستگاه رکوردر در فرودگاه نصب شد.

اولین پرواز مسافری 60 نفره با حضور مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری افتتاح گردید. بازرسی مسافران همه روزه توسط10 نفر پلیس و یک افسر کلانتری مرکزی خرم آباد انجام می‌گرفت.پس از انقلاب این طرح های توسعه ای شدت بیشتری به خود گرفت و فرودگاه به صورت مدرن امروزی درآمد.

فرودگاه خرم آباد در قسمت جنوبی شهر و در فاصله 5 کیلومتری از آن در ارتفاع 1153 متری از سطح دریا قرار گرفته است. در سال 2016 در این فرودگاه ۶۰۴  پرواز انجام شده است که این پروازها منجر به جا به جائی ۴۳٬۳۶۱ نفر مسافر و 594،209 کیلوگرم بار شده اند. در این رده بندی فرودگاه ها بر اساس میزان تردد، فرودگاه خرم آباد در رتبه 31 قرار دارد.

 

ترمینال‌های فرودگاه خرم آباد 

این فرودگاه دارای یک ترمینال داخلی است که پروازهای آن از این ترمینال انجام می‌گیرد. فرودگاه داخلی دارای وسعتی برابر با 4300 متر مربع است. این ترمینال در سال 1370 با حداقل فاصله با پارکینگ احداث شد. امکاناتی که در ترمینال فرودگاه وجود دارد شامل غرفه های تجاری، سرویس بهداشتی، نمازخانه و دستگاه های خودپرداز می‌شود.

 

آیا خرم آباد فرودگاه بین المللی دارد؟

خیر، فرودگاه خرم آباد تنها به شهرهای تهران، مشهد، عسلویه پرواز دارد.

 

لیست پروازهای فرودگاه خرم آباد

فرودگاه خرم آباد به چه شهرهایی پرواز دارد؟

لیست پروازهای خروجی فرودگاه خرم آباد

پرواز خرم آباد تهران

پرواز خرم آباد مشهد

پرواز خرم آباد عسلویه 

 

لیست پروازهای خروجی فرودگاه خرم آباد

پرواز تهران خرم آباد

پرواز مشهد خرم آباد

 

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه خرم آباد

برنامه پرواز هفتگی فرودگاه خرم آباد

 

شرکت های هواپیمائی فعال در فرودگاه خرم آباد

به علت پروازهای اندک این فرودگاه شرکت های هواپیمائی زیادی در این فرودگاه فعالیت ندارد. شرکت هواپیمائی ایران ایر، شرکت هواپیمائی ماهان و شرکت هواپیمائی تابان از جمله این شرکت ها هستند که پروازهای این فرودگاه را برنامه ریزی و اجرا می‌کنند.

 

امکانات رفاهی فرودگاه خرم آباد

این فرودگاه از امکانات زیادی برخوردار نیست. این امکانات شامل غرفه های تجاری، دستگاه های خودپرداز، سرویس بهداشتی و پارکینگ می‌شود.

 

اطلاعات فرودگاه خرم‌آباد

نوع فرودگاه: همگانی (عمومی)

کد یاتا: KHD

کد ایکائو: OICK

آدرس فرودگاه خرم آباد : استان لرستان، شهر خرم‌آباد، فرودگاه خرم‌آباد

شماره تماس فرودگاه خرم آباد:

33439901 – 066

33439902 – 066

33439756 – 066

31040000 – 066

تلفن گویا : 199

پیامک : 31040000

سایت فرودگاه : khoramabad.airport.ir