فرودگاه عدنان مندرس ازمیر، امکانات و پروازها

فرودگاه ازمیر

فرودگاه عدنان مندرس که در 14 کیلومتری مرکز شهر ازمیر قرار دارد، در منطقه Gaziemir واقع شده است. این فرودگاه از سال 1987 خدمات رسانی می‌کند. از آنجایی که فرودگاه ازمیر چهارمین فرودگاه شلوغ ترکیه است، ترافیک سنگینی دارد و روزانه پروازهای مختلفی از فرودگاه عدنان ازمیر انجام می‌شود.در سال 1984 ساخت این فرودگاه آغاز شد و در سال 1987 تکمیل شد و در همین سال نیز فرودگاه به بهره برداری رسید.

دولت و مردم ترکیه توجه ویژه ی به شهر ازمیر دارند و از این رو این فرودگاه جز مدرن ترین و نوساز ترین فرودگاه های کشور ترکیه است.برای سفر به شهر ازمیر از شهر های اطراف آن پرواز های مستقیم وجود دارد و از ایران نیز از فرودگاه بین المللی امام خمینی و فرودگاه تبریز پرواز مستقیم وجود دارد. پرواز های شرکت ماهان ، ایران ایر ، معراج ، آتا و قشم ایر به این فرودگاه پرواز دارند.

از جمله پروازهای برقرار در فرودگاه بین المللی عدنان مندرس ازمیر می‌توان به دوبلین، شارجه، استانبول، لندن، تهران، مونیخ، مسکو، وین، زوریخ، سن پترزبورگ، آمستردام و بیروت اشاره کرد. اکثر پروازهای بین‌المللی این فرودگاه، فصلی هستند.

 

ترمینال های فرودگاه ازمیر

فرودگاه بین المللی ازمیر یا همان عدنان مندرس دارای دو ترمینال مسافربری می باشد که یکی از آنها مختص به پرواز های داخلی و دیگری تنها مختص به پرواز های بین المللی است.

با اینکه این ترمینال ها از یکدیگر مجزا می باشند، اما هر دو اینها از طریق راهرو های متحرک به یکدیگر متصل هستند. همانطور که توضیح داده شد، ترمینال بین المللی این فرودگاه در سال ۲۰۰۶ با بودجه ای ۱۵۰ میلیون یورویی احداث گردید. در حال حاضر ترمینال بین المللی قدیمی این فرودگاه برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

امکانات فرودگاه ازمیر

از آنجایی که فرودگاه عدنان ترمینال شلوغ و بسیار هوشمند است سعی کرده تمامی امکانات مورد نیاز مسافران از جمله اینترنت رایگان را در اختیار آنها قرار دهد و به این ترتیب در تمامی محوطه فرودگاه دسترسی به اینترنت رایگان و پرسرعت مقدور است.

در فرودگاه عدنان شما با هیچ مشکل مالی و نقدی روبرو نخواهید شد در این فرودگاه اگر نیاز به پول نقد داشتید دستگاه های خودپرداز متعددی در سالن های این فرودگاه قرار دارد. علاوه بر اینها دنیز بانک در این فرودگاه دارای شعبه می باشد و می‌توانید آن را در ترمینال بین المللی سالن آریوال بیابید؛گردشگران حتی اگر نیاز به تبدیل ارز هم داشته باشند این فرودگاه نیاز آن‌ها را برطرف کرده و صرافی Travelex در ترمینال بین المللی خدمات تبدیل ارز انجام می دهد. صرافی در بخش ترمینال داخلی وجود ندارد.

فرودگاه دارای سه مسیر مختلف اتوبوس به نقاط مختلف شهر می باشد که که اگر مایل هستید می توانید از آنها استفاده کنید. در مقابل فرودگاه تاکسی مترهای به صورت ۲۴ ساعته در دسترس هستند که در به روز رسانی های سال ۲۰۱۹ کرایه اولیه ۳ لیر و ۲.۴۰ به ازای هر کیلومتر مشخص شده؛ رانندگان با توجه به مسیر و مقصد شما قیمت حدودی را برایتان تخمین می‌زنند، به این صورت از قبل رفتن میتوانید ذهنیتی از مبلغ پرداختی برای خود داشته باشید.

در امتداد راه آهن کلانشهر ایزبان، دو خط قطار وجود دارد؛ خط شمالی و جنوبی این فرودگاه از طریق خط جنوبی در دسترس مسافران می باشد که به مناطق جنوبی شهر ازمیر و شهر مندرس میرسد که کرایه ای مقرون به صرفه دارد. از جمله ویژگی های رایج در فرودگاه ها چرخ های حمل بار چمدان است که در فرودگاه عدنان مندرس نیز، به طبع این ویژگی وجود دارد که می توانید در صورت تمایل و به همراه داشتن بار سنگین، در گیت های خروجی آن ها را پیدا کنید.

فرودگاه ازمیر نیز مانند فرودگاه های مختلف دارای فروشگاه های متعددی در سالن های خود می باشد. فروشگاه هایی از جمله فروشگاه سوغاتی، لوازم تزئینی و یا سوپرمارکت؛این فرودگاه به عنوان یک فرودگاه بین المللی مدرن و مجهز،خرید در آن بدون عوارض گمرکی می باشد و فروشگاه‌ها نیز به صورت ۲۴ ساعته در فرودگاه فعالیت می کنند و در تمام طول شبانه روز در دسترس گردشگران و مسافران هستند.

از دیگر امکانات این فرودگاه میتوان به وجود یک سالن کنفرانس،سالن غذاخوری عمومی،رستوران‌ها و چند کافی شاپ در جاهای مختلف این فرودگاه اشاره کرد.

 

راه های دسترسی به فرودگاه ازمیر

اتوبوس یکی از بهترین راه های دسترسی به فرودگاه ازمیر است. چه بخواهید از فرودگاه به مرکز شهر بروید و چه بخواهید از مرکز شهر خودتان را به فرودگاه برسانید یکی از مطمئن ترین راه ها استفاده از اتوبوس است. اتوبوس های ویژه فرودگاه هر ۲۰ دقیقه یکبار در مقابل دفاتر شرکت هواپیمایی ترکیش توقف می کنند و مسافران را جا به جا می نمایند. در صورت تمایل از خدمات این اتوبوس ها بهتر است که نقشه حرکت مسیرهای آنها را تهیه کنید تا از ایستگاه های آنها به خوبی مطلع شوید.

در صورت تمایل زمانی که از فرودگاه ازمیر خارج می شوید می توانید از تاکسی های خود فرودگاه نیز برای رسیدن به مرکز شهر استفاده نمایید. حضور این تاکسی ها جلو فرودگاه به صورت شبانه روزی است و هر ساعتی که پروازتان در شهر ازمیر فرود بیاید نگرانی بابت حضور آنها نخواهید داشت. البته ذکر این نکته ضروری است که کرایه های این تاکسی ها در طول شب خیلی بیشتر از کرایه آنها در طول روز است!

 

اطلاعات فرودگاه ازمیر

نام فرودگاه ازمیر: Izmir Airport

کد یاتا: ADB

کد ایکائو: LTBJ

نوع فرودگاه: عمومی

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا

وب سایت رسمی فرودگاه عدنان مندرس: adnanmenderesairport.com