فرودگاه اردبیل، برنامه هفتگی و لیست پروازها

خرید بلیط تهران به اردبیل

فرودگاه اردبیل یکی از 8 فرودگاه بین المللی در ایران می باشد. این فرودگاه هم از پرواز های داخلی و هم از پروازهای خارجی پشتیبانی می کند. این فرودگاه در قسمت شمال شرقی شهر اردبیل و در فاصله 14 کیلومتری آن واقع شده است. ارتفاع فرودگاه از سطح دریا 1315 متر می باشد.این فرودگاه دارای دو باند پرواز و فرود می باشد.

طول این دو باند برابر با 2500 و 3300 متر است. عرض این باند های پرواز 45 متر می باشد و در جهت‌های مختلفی امتداد دارند.به علت وجود مرز مشترکی که استان اردبیل با جمهوری آذربایجان دارد و اینکه به عنوان استانی مرزی محسوب می شود می توان گفت این فرودگاه جزو فرودگاه های مهم کشور به حساب می آید.

طبق آمار در سال 2016 میلادی حدود 1998 پرواز در این فرودگاه انجام شده است. 249،900 مسافر و ۱،۷۶۳،۱۳۳ کیلوگرم بار توسط آن جا به جا شده است. در سال 2016 این فرودگاه در رده 23 فرودگاه های ایران بر اساس میزان جا به جائی مسافر قرار داشته است.طراحی و معماری این فرودگاه بسیار زیبا می‌باشد. می توان گفت جزو فرودگاه های خوش ساخت ایران به حساب می آید. فرودگاه اردبیل دارای دو باند متقاطع فرود به طول ۳۹۲۸ متر و ۲۵۰۰ متر است، و با ضریب استحکام ۸۰ و ۶۵، مجهز به سیستم لندینگ ILS و چراغ‌ های روشنایی مناسب برای انجام پرواز در شرایط بدجوی و پروازهای شب است.

همچنین، فرودگاه مجهز به آخرین دستگاه‌های ناوبری همانند VOR ,DME ,NDB, ILS و سیستم‌ های ارتباطی ATIS و سیستم مخابراتی هوانوردی سوچینگ و فضای کنترلی CTR حدود ۲۵ مایل و ارتفاع ۲۰۵۰۰ پا است. فرودگاه اردبیل دارای دو ترمینال مسافربری، ساختمان پاویون، مرکز سوخت‌ رسانی مستقل، زیر نظر شرکت منطقه‌ ای نفت اردبیل و اداره هواشناسی و تاسیسات ایمنی و فنی است. در باند های فرودگاه بین المللی اردبیل امکان نشست و برخواست هواپیماهای پهن پیکری همانند ایرباس ۳۰۶ و توپولوف وجود دارد.همچنین در آشیانه این فرودگاه هواپیماهای دیگری همانند فوکر ۱۰۰ و BEA نیز وجود دارد.

 

ترمینال های فرودگاه اردبیل

این فرودگاه دارای دو ترمینال داخلی و حجاج می باشد که در حال حاضر فعالیت دارند. ساخت ترمینال خارجی آن نیز به تازگی به پایان رسیده است. این ترمینال از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ساخته شده است و آماده بهره برداری می باشد و عملیات اجرایی بهسازی ساختمان پاویون(VIP) فرودگاه اردبیل نیز در حال حاضر به اتمام رسیده است. مساحت ترمینال داخلی 3000 متر مربع می باشد که دارای امکانات کاملی جهت تفتیش مسافر و بار می باشد.

پرواز های داخلی از طریق این ترمینال انجام می شود. ترمینال شماره دو و یا همان ترمینال خارجی وظیفه پرواز های خارجی را به عهده دارد که مساحت آن برابر با 7000 متر مربع می باشد که بزرگترین ترمینال فرودگاه می باشد. ترمینال حجاج مساحتی برابر با 2500 متر مربع دارد که برای سفر های زیارتی به عربستان مورد استفاده قرار می گیرد. امکانات و سیستم های هر یک از این ترمینال ها به صورت کامل و مجزا از هم می باشد.

 

امکانات رفاهی فرودگاه اردبیل

این فرودگاه مانند دیگر فرودگاه ها دارای خدمات رفاهی مناسب و قابل قبولی می باشد. از این امکانات می توان به غرفه‌های تجاری و خدمات فرودگاهی، شعبات بانک‌ها، خودپرداز ها و رستوران و بوفه اشاره کرد. غرفه ها و خدمات فرودگاهی تجاری موجود در این فرودگاه شامل فروشگاه شاهد، سیستم جامع اطلاع رسانی، میز پاسخگو، اطلاعات پرواز، نماز خانه، واحد اورژانس و خودروی آمبولانس هنگام پرواز می باشد.

در صورت بروز هر گونه مشکل برای مسافران می توانند از این واحدها استفاده کنند. اگر کسی دچار مشکل و یا بیماری شده باشد می تواند از خدمات اورژانس استفاده نماید. در صورتی که مشکل بیشتر باشد او را از طریق آمبولانس به بیمارستان منتقل می کنند. اگر زمان زیادی را برای پرواز منتظر باشید برای خواندن نماز و یا استراحت می توانید از نماز خانه استفاده نمائید.

در صورت هر گونه سوال و یا مشکل در رابطه با پروازتان می توانید از اطلاعات پرواز سوال کنید. بانک ملی در داخل سالن عمومی این فرودگاه شعبه دارد. همچنین دستگاه خودپرداز بانک های ملت و ملی در سالن وجود دارند. برای انجام هرگونه عملیات بانکی و یا دریافت پول نقد می توانید از این خودپرداز ها استفاده نمائید. بوفه و رستوران فرودگاه در سالن عمومی ترمینال داخلی فرودگاه قرار دارد. برای نوشیدن و خوردن هر گونه نوشیدنی و خوراکی می توانید به این بوفه مراجعه کنید.

پارکینگ این فرودگاه به صورت غیر مسقف بوده و به صورت شبانه روزی خدمات خود را به مسافران ارائه می دهد. در صورت نیاز می توانید خودرو خود را به مدت طولانی در این پارکینگ قرار دهید. این پارکینگ به دوربین مدار بسته مجهز می باشد و باعث می شود ایمنی خودرو شما بالا رود. اگر به صورت موقت از پارکینگ استفاده کنید برای شما هزینه ای نخواهد داشت. این برای افرادی مناسب است که با تاکسی خود را به فرودگاه می رسانند و قصد توقف در پارکینگ را ندارند.

 

لیست پروازهای فرودگاه اردبیل

مقاصد پروازی فرودگاه اردبیل

لیست پروازهای خروجی فرودگاه اردبیل

پرواز اردبیل تهران

پرواز اردبیل مشهد

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه اردبیل

پرواز تهران اردبیل

پرواز مشهد اردبیل

 

آیا اردبیل فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه اردبیل به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد و پرواز های خارجی این فرودگاه از مقاصد جده و نجف و به صورت برعکس انجام می گیرد. این پرواز ها در روز های به خصوصی انجام می گیرند.

 

 

شرکت های هواپیمائی در فرودگاه اردبیل

شرکت های هواپیمائی مختلفی نظیر ایران ایر، آسمان، ماهان و قشم ایر در این فرودگاه فعالیت دارند. پرواز های خارجی توسط شرکت‌های هواپیمائی قشم ایر و ایران ایر انجام می گیرد. دیگر شرکت ها تنها پرواز های داخلی را انجام می دهند.

 

راه های دسترسی به فرودگاه اردبیل

شما می توانید پس از خروج از ترمینال های این فرودگاه در جلوی درب هر دو ترمینال از تاکسی های این فرودگاه استفاده نموده و به مقصد مورد نظر خود بروید.

 

اطلاعات فرودگاه فرودگاه اردبیل

کد یاتا: ADU

کد ایکائو: OITL

آدرس : اردبیل، فرودگاه بین المللی اردبیل، اداره کل فرودگاهه ای استان اردبیل

کد پستی : 78831-81641

اطلاعات پرواز : از اردبیل : 199

از شهرستانها : 31458899 – 045

سایت فرودگاه : ardabil.airport.ir