فرودگاه اراک، برنامه هفتگی و لیست پروازها

خرید بلیط تهران به اراک

این فرودگاه را می‌توان یکی از قدیمی ترین فرودگاه های کشور نامید. در سال 1300 خورشیدی درست زمانی که سه کنسولگری انگلیس، آلمان و سوئیس در این شهر تاسیس شد شرکت های انگلیسی زیادی در این شهر شروع به تاسیس نمایندگی کردند. این موضوع باعث رفت و آمد تجار انگلیسی به این شهر و خرید و فروش فرش شد.

به علت دوری این شهر از دریا این تجار دچار مشکل حمل و نقل شده بودند بنابراین به فکر تاسیس فرودگاه در این شهر افتادند. اولین شرکت هواپیمائی که پرواز هائی دراین فرودگاه انجام داد شرکت هواپیمایی یونکرس در بود. اولین پرواز از فرودگاه اراک در سال 1305 توسط این شرکت انجام گرفت. در زمان جنگ جهانی دوم این فرودگاه به دست نیروهای متفقین افتاد و از طریق آن پروازهائی را انجام می‌دادند و سرباز و اسلحه جا به جا می‌کردند.

تا سال 1340 این فرودگاه کماکان پا برجا بود و به صورت جسته و گریخته در آن پروازهائی انجام می‌گرفت.در دهه 40 خورشیدی برای محل جدید فرودگاه، جایگذاری انجام شد. در سال 1350 ساخت این فرودگاه آغاز شد ولی با وقوع انقلاب کار ساخت آن متوقف شد. در سال 1366 با پیگیری‌های مکرر عملیات ساخت این فرودگاه دوباره به جریان افتاد. ولی ساخت آن به دلیل وجود مشکلات به صورت دوره‌ای به تعویق افتاد. بلاخره فرودگاه جدید اراک در سال 1378 افتتاح شد. تا سال 1384 از این فرودگاه تنها پروازهای آموزشی و VIP انجام می‌گرفت. اولین پروازهای مسافربری این فرودگاه در سال 1395 آغاز شد.

فرودگاه اراک در فاصله 11 کیلومتری، در قسمت شمال شرقی شهر و در ارتفاع 1658 متری از سطح دریا واقع شده است. کد یاتا و کد ایکائو آن به ترتیب AJK و OIHR می‌باشند. گردانندگی فرودگاه بر عهده شرکت فرودگاه‌های کشور است. باند پروازی فرودگاه طولی برابر با 3700 متر دارد که آن را برای هواپیماهای سبک و متوسط مناسب می‌کند.

از طرح های توسعه ای این فرودگاه می توان به پیگیری اجرای فیبر نوری و بهسازی ترمینال جهت استفاده دوگانه پروازهای داخلی و خارجی اشاره کرد.در سال 2016 در این فرودگاه 152 پرواز صورت پذیرفته است که منجر به جابه جائی 11،780 نفر مسافر و 87 تن بار شده است. از نهاد های فعال و مستقر در فرودگاه می توان نیروی انتظامی (پلیس فرودگاه)، یگان حفاظت (سپاه)، بانک ملی، تاکسیرانی، پارکینگ و گذرنامه را بیان کرد.

چشم انداز فرودگاه برای سال 1404 به این صورت می باشد: شرکت پیشرو منطقه در مدیریت و ارائه خدمات ایمن، امن و اثربخش فرودگاهی و ناوبری هوایی و موثردر توسعه پایدار کشور و برخوردار از تعاملات کارآمد ملی و بین المللی.

 

 برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه اراک

رفت  اراک به مشهد دوشنبه  ساعت 12:45 شرکت هواپیمایی آسا جت شماره پرواز 8613
برگشت مشهد به اراک دوشنبه  ساعت 10:15 شرکت هواپیمایی آسا جت شماره پرواز 8612
رفت  اراک به مشهد پنجشنبه  ساعت 12:45 شرکت هواپیمایی آسا جت  شماره پرواز 8613
برگشت مشهد به اراک پنجشنبه  ساعت 10:15 شرکت هواپیمایی آسا جت شماره پرواز 8612

 

رفت  اراک به عسلویه  یکشنبه ساعت 13:20 شرکت هواپیمایی آسا جت  شماره پرواز 8615
برگشت عسلویه به اراک یکشنبه ساعت 10:50 شرکت هواپیمایی آسا جت شماره پرواز 8614

 

 

لیست پروازهای داخلی فرودگاه اراک

لیست پروازهای خروجی فرودگاه اراک

پرواز اراک مشهد

پرواز اراک عسلویه

پرواز اراک تهران

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه اراک

پرواز مشهد اراک

پرواز عسلویه اراک

پرواز تهران اراک

 

آیا اراک فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه اراک به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد و پرواز های خارجی آن به سمت شهرهای بغداد و نجف انجام می‌شود. این پروازها اغلب با هدف زیارت عتبات عالیات انجام می‌شود.

 

راه های دسترسی به فرودگاه اراک

بهترین راهی که برای رفتن به این فرودگاه می توانیم به شما پیشنهاد نماییم این است که از تاکسی های فرودگاه استفاده نمایید و به مقصد خود و یا حتی مرکز شهر اراک بروید.

 

آدرس فرودگاه اراک

فرودگاه اراک در ۱۰ کیلومتری شمال غربی شهر اراک قرار دارد.

 

آدرس فرودگاه اراک

 

امکانات فرودگاه اراک

وسایل و امکانات هندلینگ شامل یک عدد پلکان جهت تخلیه مسافر، یک دستگاه GPU جهت استارت موتور هواپیما، یک دستگاه خودروی حمل پلکان و GPU، سه دستگاه چرخ و گاری حمل بار و چرخ‌های حمل بار از بارانداز به خروجی و تسمه نقاله‌ها برای تحویل بار ورودی به مسافرین موجود است.

تعداد تسمه نقاله انتقال بار: ۳ عدد، به طول حدود ۱۵ متر است، برای حمل بار مسافران از بیرون به داخل ترمینال فرودگاه نیز چرخ‌های دستی‌های آماده شده است که به صورت رایگان به مسافران خدمت‌رسانی می‌کنند، همچنین جهت برگزاری نماز جماعت کارکنان و مسافران یک نمازخانه به متراژ ۶۰ مترمربع در فرودگاه ساخته شده است. یک پاویون تشریفات با طراحی لوکس و امکانات کامل برای پذیرایی از میهمانان ویژه (VIP) در فرودگاه وجود دارد. از دیگر امکانات فرودگاه نیز می‌توان به فروشگاه صنایع دستی، کتابخانه عمومی، رستوران‌ها، کافی شاپ و دفتر آژانس‌های هواپیمایی اشاره کرد.

 

شرکت های هواپیمائی فعال در فرودگاه اراک

به علت کسرت پروازهای این فرودگاه تعداد شرکت های هواپیمائی که در آن فعالیت می کنند پائین است. تنها شرکت هواپیمایی که در اینجا فعال است شرکت هواپیمائی آسمان می‌باشد. کلیه پروازهای این فرودگاه توسط همین شرکت هواپیمائی صورت می‌پذیرد.

 

اطلاعات فرودگاه اراک

کد یاتا: AJK

کد ایکائو: OIHR

مرکز تلفن : 38868000 – 086

اطلاعات پرواز : 199

وب‌سایت رسمی : arak.airport.ir