هواپیمایی کاسپین

هواپیمایی کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین یکی از شرکت‌های هواپیمایی خصوصی کشور است که در سال 1372 تاسیس شد. این شرکت هواپیمایی به عنوان اولین شرکت خصوصی در صنعت حمل و نقل هوایی کشور شروع به کار کرد. دفتر اصلی هواپیمایی کاسپین در فرودگاه مهرآباد تهران قرار دارد. این ایرلاین در سال ۱۳۷۲ به عنوان اولین شرکت‌ هواپیمایی‌ خصوصی با همکاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز به فعالیت کرده است. از همان سال های ابتدایی فعالیت این شرکت هواپیمایی در ایجاد ایرلاینی محبوب و سازمانی بوده است. همچنین در سال های ابتدایی، مرکز شرکت کاسپین شهر مشهد بود و برای مدتی نیز مسیر پروازی تهران -مشهد و برعکس انجام می گرفت.

پس از چند سال، مدیران این شرکت با انتقال مرکز به شهر تهران دامنه فعالیت را نیز به تمامی شهرهای کشور گسترش دادند. شرکت هواپیمایی کاسپین در سال 1372 با 4 فروند هواپیما در قالب شرکت هواپیمایی خصوصی آغاز به کار کرد. این شرکت به تدریج بر تعداد هواپیماهای خود با خرید 5 فروند هواپیمای توپولوف 154 افزود و در ادامه فعالیت خود ۵ فروند هواپیمای بوئینگ MD نیز خریداری کرد. یکی از اقدامات ویژه و منحصر به فرد شرکت هواپیمایی کاسپین در حوزه سامانه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد.

این شرکت هواپیمایی در سال 1393 اقدام به طراحی و ساخت سامانه یکپارچه سیمرغ کرد؛ سیمرغ تنها مجموعه یکپارچه بومی در صنعت حمل و نقل هوایی است. این مجموعه یکپارچه طراحی شده رقیب بسیار جدی برای سامانه های خارجی مشابه می باشد. از جمله خدمات این سامانه می توان به رزرواسیون و فروش، ترانسپورت، مدیریت پذیرش مسافر، نگهداری و تعمیرات، مدیریت ناوگان و کرو نام برد.نام این شرکت هواپیمایی از نام قوم کاسپیان یا کاسپی‌ ها گرفته شده است. این قبیله باستانی همزمان با مادها و قبل از به روی کار آمدن پارس‌ ها در شمال باختر دریای هیرکان می زیسته اند. این قوم را می توان به عنوان اولین ساکنان خطه گیلان و کرانه دریای خزر (کاسپین) نام برد.

 

خرید اینترنتی بلیط هواپیمایی کاسپین

در سایت فلایت گیت می توانید بلیط تمامی پروازهای شرکت هواپیمایی کاسپین را به صورت آنلاین خریداری نمایید. در بخش خرید بلیط هواپیما با جستجوی مقصد پروازی خود و مشاهده لیست پروازها از قسمت فیلتر شرکت های هواپیمایی با انتخاب شرکت کاسپین فقط لیست پروازهای این شرکت با مشاهده و خرید کنید.

 

کلاس های پروازی هواپیمایی کاسپین

هواپیمایی کاسپین دارای دو کلاس پروازی اکونومی و کلاس بیزینس است. کلاس اکونومی خدماتی مانند غذا و نوشیدنی رایگان نسبت به مسیر پرواز ارائه می دهد. در کلاس بیزینس نیز خدمات اختصاصی با چند وعده غذا و نوشیدنی و صندلی هایی با فضای بیشتر نسبت به کلاس اکونومی برای راحتی بیشتر برای مسافر فراهم می کند.

 

ناوگان هواپیمایی کاسپین

در ابتدای تاسیس هواپیمایی کاسپین ایر، اکثر پروازهای هواپیمایی کاسپین ایر به منظور ارائه خدمات به تورهای زیارتی انجام می‌گرفت اما توسعه روزافزون کیفیت و مسافران باعث شد مدیران کاسپین ایر به این اندیشه بیفتند که پروازها را به سراسر ایران و حتی ورای مرزهای کشور گسترش دهند. هواپیمایی کاسپین در ابتدا فعالیتش را با چهار فروند هواپیمای یاک 42 آغاز کرد. کاسپین ایر در ادامه در سال 1378 با خرید پنج هواپیما از نوع توپولف 154 رونق خاصی به فعالیت‌هایش بخشید. در سال 1388 و در پی سقوط هواپیمای توپولف در مسیر تهران-ایروان ,پرواز هواپیماهای توپولف در ایران ممنوع شد. پس از آن هواپیمایی کاسپین تصمیم به جایگزینی هواپیماهای توپولف با هواپیمای MD گرفت. در ادامه کاسپین ایر توانست با خرید 5 هواپیمای بوینگ 737-400 برای اولین بار در کشور، این هواپیمای غول‌پیکر را در اختیار بگیرد. امروزه تعداد هواپیماهای فعال در ناوگان هواپیمایی کاسپین به 10 عدد رسیده است.در ادامه به توضیح کوتاه هر کدام از پرنده‌های کاسپین می‌پردازیم. 

Yakovlev yak-42 هواپیمایی کاسپین ایر

این هواپیما اولین بار توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1972 طراحی شد و اولین پرواز خود را در 1975 انجام داد. موتور جت این هواپیما می‌تواند سرعت هواپیما را به 437 knots و ارتفاع آن را به 31500 پا برساند. این هواپیما گنجایش 80 تا 120 نفر مسافر را دارد و برد آن 4000 کیلومتر است. یاک روسی در سال 2003 بازنشسته شد.

eing 737-400هواپیمایی کاسپین ایر

هواپیماهای ساخت شرکت بوینگ معمولا بزرگ پیکر هستند اما بوینگ 737 را می‌توان یک استثنا دانست. این هواپیما را بچه بوینگ می‌خوانند. بوینگ 737 در سال 1964 در آمریکا طراحی شد و اولین بار توسط شرکت آلمانی لافت‌هانزا در سال 1967 به پرواز درآمد. بوینگ 737 از محبوب‌ترین هواپیماهای مسافربری جهان است آن طور که تا پایان سال 2017 بیش از 14 هزار سفارش خرید آن به ثبت رسیده است. می‌توان گفت 12 مدل از بوینگ 737 طراحی شده که نوع 400 آن که در اختیار هواپیمایی کاسپین است طولی کشیده‌تر و بدنی حجیم‌تر دارد. بوینگ 737 بیش از 900 کیلومتر سرعت دارد و می‌تواند به ارتفاع 41000 پایی برسد. 

McDonnell Douglas هواپیمایی کاسپین ایر

تا قبل از ادغام با بوینگ، مکدانل داگلاس بزرگترین شرکت ساخت هواپیما در آمریکا بود. مکدانل داگلاس 80 یک هواپیمای مسافربری دو موتوره است که که در 5 مدل تولید می‌شود. نخستین پرواز این هواپیما در سال 1979 انجام گرفت. مدل 82 آن در طراحی موتور پیشرفته‌تر است و مدل 83 آن قابلیت حمل سوخت بیشتر دارد و غالبا به عنوان هواپیمای ترابری استفاده می‌شود. این هواپیما می‌تواند 170 مسافر را حمل کند، به سرعت 925 کیلومتر بر ساعت برسد و بدون سوخت‌گیری تا 3500 کیلومتر پرواز کند.

 

لیست پروازهای هواپیمایی کاسپین

هواپیماهای کاسپین از مبدا تهران به شهرهای اهواز، مشهد، چابهار، شیراز، کیش، عسلویه، تبریز، کرمانشاه، دزفول و قشم پرواز دارد. از مبدا مشهد نیز به تهران، اهواز و شیراز پرواز انجام می گیرد. حال پروازهای خارجی این شرکت از مبدا تهران به دبی، سلیمانیه، اربیل، نجف، بغداد، ازمیر و استانبول است و از مبدا مشهد به بغداد و نجف، از مبدا کرمان به نجف، از مبدا شیراز به استانبول هستند.

 

بار مجاز هواپیمایی کاسپین

در هنگام سفر با این شرکت هواپیمایی مجاز به حمل ۲۰ کیلوگرم در پروازهای داخلی و در کلاس اکونومی ۲۰ کیلوگرم و ۳۰ کیلوگرم در کلاس بیزینس پروازهای خارجی هستید. همچنین حمل کیف دستی و بار به داخل کابین در کلاس‌ های اکونومی ۵ کیلوگرم و در کلاس‌ های بیزینس ۷ کیلوگرم هستند. توجه داشته باشید در صورت داشتن اضافه بار باید جریمه پرداخت کنید. لازم به ذکر است که در هنگام خرید بلیط هواپیما از این شرکت اجازه بردن حیوانات خانگی به داخل کابین را ندارید و باید حیوانات را در قفس مخصوص قرار داده و به مسئول خدمات بار تحویل دهید.

 

سرویس کترینگ همراه با بلیط هواپیما کاسپین

یکی از خدماتی که مسافران با خرید بلیط هواپیما کاسپین از آن بهره مند می شوند، کترینگ است. کترینگ شرکت کاسپین یکی از مجهزترین و معتبرترین کترینگ های ایرلاین های ایران محسوب می شود. در کترینگ این ایرلاین از مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد غذایی استفاده می شود. جدول غذایی شبانه روزی کترینگ شرکت کاسپین با توجه به مدت پرواز و پروازهای صبح، میان روزی، ظهر، عصر و شب برنامه ریزی شده است. به طور مثال در پروازهایی که در صبح آغاز می شود، از نسبت شیرینی بیشتر جهت تامین انرژی استفاده می شود و در پروازهای شب جهت سبکی و آسایش بیشتر در پرواز از فیبر و مواد پروتئینی استفاده می نمایند.

در کیترینگ کاسپین برای پروازهای بیش از ۶۰ دقیقه غذاهای گرم در نظر گرفته می شود. در این کترینگ انواع غذاهای سنتی و بین المللی ارائه می شود.

 

اطلاعات تماس هواپیمایی کاسپین

آدرس: جاده مخصوص کرج، تهرانسر، بلوار گلها، پشت کلانتری ۱۵۰، کوچه هواپیمایی کاسپین

تلفن گویا: ۰۲۱۴۸۰۶۳۰۰۰

نمابر: ۰۲۱۴۸۰۶۳۸۸۸

روابط عمومی: ۰۲۱۴۸۰۶۳۱۱۴