هواپیمایی کارون

هواپیمایی کارون

شرکت هواپیمایی کارون که نام قبلی آن نفت می‌باشد یک شرکت هواپیمایی چارتری ایرانی است. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در شهر اهواز قرار دارد، عمده فعالیت شرکت هواپیمایی کارون در حیطه مسافری و باربری است. این هواپیمایی با نام اصلی نفت قدیمی ترین شرکت هواپیمایی غیر نظامی ایران می‌باشد که نام امروزی آن شرکت هواپیمایی کارون می‌باشد. 85 سال پیش متولد شد و از سال 1372 تا سال 1388 با نام شرکت حمل و نقل هوایی ایران به فعالیت خود ادامه می‌داد تا این‌که در آذر ماه سال 1388 به شرکت هواپیمایی نفت تغییر نام داد. مالک اصلی این هواپیمایی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت است. نهایتا در سال 1396 آخرین تغییر نام برای این شرکت هواپیمایی رخ داد و تا امروز با نام هواپیمایی کارون به فعالیت خود ادامه می‌دهد. علت این تغییر نام آخر واگذاری و فروش این شرکت توسط شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت (اوپک) بود.

این شرکت در طول سال های جنگ تحمیلی نقش بسیار مهمی را ایفا نمود.  در آن زمان همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 متخصصان خارجی نیز از کشور خارج شدند و پس از آن جنگ تحمیلی آغاز شد و بخش قابل توجهی از مناطق جنوبی ایران مورد حملات دشمن قرار گرفت. درچنین شرایطی نیروهای متخصص و پرسنل هوایی شرکت کارون تصمیم گرفتند تمامی ادوات، تجهیزات، هواپیما ها و … را از آبادان به آقاجاری انتقال دهند تا علاوه بر اینکه بتوانند فعالیت و عملیات پروازی خود را  انجام دهند، به جابجایی مجروحان و امداد رسانی به رزمندگان بپردازند. محل اصلی این شرکت پیش از جنگ تحمیلی در آبادان قرار داشت پس از پایان جنگ به اهواز انتقال یافت.

شرکت کارون در سال 1379 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و بر اساس تصمیمات گرفته شده نام آن را شرکت هواپیمایی نفت ایران تغییر دادند. این شرکت پس از مدت ها فعالیت و ارائه بهترین خدمات ارزشمند در سال 1395 ناوگان هوایی خود را خرید چندین فروند از جدیدترین هواپیماها توسعه داد تا بتواند در مسیرهای پروازی بیشتری فعالیت داشته باشد. در راستای همین اقدام سهام داران این شرکت تصمیم گرفتند که نام آن را به شرکت هواپیمایی کارون تغییر نام دهند و با این نام به فعالیت و خدمت رسانی در عرصه هوایی کشور بپردازند. شرکت هواپیمایی کارون به دلیل ضریب ایمنی بالایی که در پروازهایش دارد تا کنون  دچارهیچگونه سانحه هوایی نشده است، از این رو عنوان ایمن ترین شرکت هواپیمایی خاورمیانه را به آن اختصاص داده اند.

طرح لوگوی این شرکت یک مشعل نفت است که نماد صنعت نفت است. این لوگو از همان زمان که این ایرلاین برای خدمت رسانی به صنعت نفت تشکیل شد طراحی شده و یکی از قدیمی‌ترین لوگوهای صنعتی کشور می‌باشد. همچنین طرح لوگو با یک مشعل و یک شکل آبی رنگ که مثل نفتی است که به هوا پاشیده شده و طرح پرنده مانندی به خود گرفته در واقع نشانی از ترکیب صنعت نفت و هواپیمایی نیز می‌باشد و در نوع خود برای یک شرکت هواپیمایی لوگوی جالبی است. 

 

ناوگان هواپیمایی کارون

در حال حاضرشرکت هواپیمایی کارون دارای: 5 فروند هواپیمای فوکر 50 با ظرفیت 50 مسافر، 5 فروند هواپیمای فوکر 100 با ظرفیت 100 مسافر می باشد.

 

خرید اینترنتی بلیط شرکت هواپیمایی کارون

فلایت گیت بلیط تمامی پروازهای شرکت هواپیمایی کارون را به صورت آنلاین ارائه می کند. در بخش خرید بلیط هواپیما با جستجوی مقصد پروازی خود و مشاهده لیست پروازها از قسمت فیلتر شرکت های هواپیمایی با انتخاب شرکت کارون فقط لیست پروازهای این شرکت با مشاهده و رزرو کنید.

 

مسیرهای پروازی هواپیمایی کارون  

مسیر پروازی داخلی:

اهواز (فرودگاه اهواز)، آبادان   (فرودگاه آبادان)، اصفهان (فرودگاه بین المللی شهید بهشتی)، رشت (فرودگاه سردار جنگل)، کیش (فرودگاه بین المللی کیش)، مشهد (فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد)، شیراز (فرودگاه بین المللی شهید دستغیب)، شهرکرد (فرودگاه شهرکرد)، تهران (فرودگاه بین المللی مهرآباد)، یزد (فرودگاه شهید صدوقی)، بندر ماهشهر (فرودگاه ماهشهر)، تبریز (فرودگاه بین المللی شهید مدنی)، آغاجاری (فرودگاه آغاجاری)، خارک (فرودگاه خارک)، ساری (فرودگاه ساری)، اردبیل (فرودگاه اردبیل) و بندر عسلویه (فرودگاه خلیج فارس)

مقاصد خارجی:

ارمنستان (ایروان، فرودگاه بین المللی زوارتنوتس) و امارات متحده عربی (دبی، فرودگاه بین المللی دبی)

 

گواهینامه ها و افتخارات هواپیمایی کارون

بد نیست اشاره کنیم که شرکت هواپیمایی کارون تنها شرکتی است که تا به حال هیچ گونه سانحه هوایی را تجربه نکرده است. این شرکت در سال‌های ۹۵ و ۹۶ امن‌ترین ایرلاین ایرانی در خاورمیانه لقب گرفت و نام خود را بیش از پیش بر زبان‌ها انداخت. علاوه بر این، هواپیمایی کارون اهواز در راستای تامین ایمنی و امنیت پروازها تاکنون، همه ساله موفق به تمدید گواهینامه (Air Operator Certificate) یا گواهینامه صلاحیت پروازی (A.O.C) شده است. افتخارات دیگر هواپیمایی کارون شامل موارد زیر است:

برنامه وارسی جهانی ایمنی پرواز

برنامه وارسی جهانی از نحوه عملیات پروازی شرکت های هوایی دنیا

سامانه مدیریت ایمنی پرواز

برنامه دستورالعمل و شرح وظایف سازمانی مهندسی و تعمیرات

 

دفاتر شرکت هواپیمایی کارون

آدرس دفتر مرکزی فروش شرکت هواپیمایی کارون: تهران، فاز یک اکباتان، بلوار شهید نفیسی، پلاک 11

شماره تماس شرکت هواپیمایی کارون: 47225- 021،  44641755- 021،   44691083  -021

ایمیل رسمی شرکت هواپیمایی کارون : info@karunair.ir و ecs@karunair.ir

آدرس دفتر فرودگاه مهرآباد تهران: فرودگاه مهرآباد، ترمینال 2

تلفن تماس :  61023332 -021
شماره تماس دفتر فروش اهواز :  34432736 -061

شماره تماس دفتر دبی : 0097142223698