هواپیمایی ساها

هواپیمایی ساها

هواپیمایی ساها یک شرکت هواپیمایی است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1369 تاسیس شد. مرکزیت این شرکت شهر تهران می‌باشد. ساها مخفف عبارت ((سرویس ارتباط هوایی ارتش)) می‌باشد. این ایرلاین در ابتدا تنها وظیفه ی جا به جایی پرسنل و عوامل ارتشی کشور را داشت اما در ادامه ی فعالیت های این شرکت هواپیمایی، بعدها تصمیم گرفته شد که کاربری این شرکت فعال در حوزه ی حمل ونقل هوایی، در زمینه ی مسافربری نیز فعالیت باشد  و پروازهای ایرلاین خود را برای جا به جایی افراد غیر نظامی و مسافران نیز فعال نماید.

در گذشته هایی نه چندان دور اغلب پروازهای شرکت هواپیمایی ساها به وسیله ی هواپیماهای مدل بوئینگ ۷۰۷ این شرکت صورت می گرفت. این هواپیماها تنها شامل ۵ فروند بودند. در بالاتر اشاره کردیم این شرکت تصمیم گرفت تا علاوه بر جا به جایی ارتشیان، مسافران را نیز در مقاصد خود جا به جا نماید. باید این را نیز اضافه کنیم که این شرکت مجدد در ادامه تصمیم به حمل بار نیز گرفت و پروازهای باری را که در دستور کار خود قرار داد.

ساها بارهای خود را با پروازهایی که با ۲ فروند هواپیمای پهن پیکر بوئینگ ۷۴۷ انجام می داد. با این که این شرکت هواپیمایی فعالیت متوسط و بی هیاهویی در بین سایر شرکت های هواپیمایی داخلی داشت اما، متاسفانه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ این شرکت به دلیل عمر بالای ناوگان هوایی خود توسط سازمان هواپیمایی کل کشور لغو امتیاز شد و در پی آن مجوز پروازهای خود را با هر نوع پروازی از دست داد.

هواپیمایی ساها با یک برندیگ جدید و همچنین تغییر لوگوی شرکت خود به جمع ایرلاین های فعال کشور مجددا پیوسته است. این شرکت قصد دارد تا نام و اعتبار درخشان خود در گذشته را مجددا احیا نماید و فعالیت هایی به روزتر و بیشتری داشته باشد.

واژه ی ساها در واقع مخفف عبارتی تحت عنوان: سرویس ارتباط هوایی ارتش است. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر نیز تحت مالکیت نیروی هوایی ارتش ایران است.

 

ناوگان شرکت هواپیمایی ساها

ناوگان هوایی این شرکت روزهای پر فراز و نشیب بسیاری را سپری نموده است. به طوری که در ابتدا، فعالیت رسمی خود را با 11 فروند هواپیما آغاز نمود. از مجموع هواپیماهای آن 9 فروند بوئینگ 747  در مدل های 100 و 200 می باشند.

یکی دیگر از هواپیماهای این ناوگان هواپیما بوئینگ 707 بود، این هواپیما به دلیل عمر بالا و میزان فرسودگی زیادی که داشت برای همیشه کنار گذاشته شد و می توان گفت ساها آخرین شرکتی بود که از این هواپیما به عنوان هواپیما مسافربری در جهان استفاده می کرد.

توجه داشته باشید که تمامی بوئینگ های ساها در ابتدا فقط سوخت رسانی به هواپیماهای نیرو هوایی ارتش را انجام می دادند و پس از وارد شدن شرکت در حوزه مسافربری تغییر کاربری دارند و به مدل مسافربری تبدیل شدند.

از سال 1395 تا به حال شرکت هواپیمایی ساها تمامی پروازهای خود را با استفاده از دو فروند هواپیما بوئینگ 737 – 300  انجام می دهد و در واقع تنها این دو هواپیما در ناوگان هوایی آن مشغول به فعالیت هستند.

 

مسیرهای پروازی هواپیمایی ساها

شرکت هواپیمایی ساها تنها پروازهای داخلی از تهران به مقصدهای کیش، مشهد، شیراز و عسلویه و همچنین آن را انجام می دهد، دفتر هواپیمایی ساها در فرودگاه مهرآباد قرار دارد.

 

شرایط استرداد و کنسلی در ساها

در صورت کنسلی تا سه روز قبل از پرواز و تا قبل از 12 ظهر جریمه ی 20 درصدی روی بلیط و استرداد مابقی بعلاوه ی مالیات

در صورت کنسلی قبل از پرواز از ساعت 12 ظهر سه روز قبل تا 12 ظهر قبل از پرواز جریمه ی 40 درصدی روی بلیط و استرداد مابقی مبلغ با مالیات

در صورت کنسلی از ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز تا 4 ساعت قبل از پرواز جریمه ی 60 درصدی روی بلیط و استرداد مابقی مبلغ با مالیات

در صورت کنسلی  از 4 ساعت قبل از پرواز تا به بعد جریمه 80 درصدی و استرداد مابقی بعلاوه ی مالیات‌ ها

 

کلاس‌های پروازی و خدمات سا‌ها

در حال حاضر، سا‌ها ایرلاین، پرواز‌های خود را تنها در کلاس اکونومی انجام می‌دهد. در این کلاس پروازی، خدمات کمتری به مسافران نسبت به پرواز‌های بیزنس کلاس و فرست کلاس داده می‌شود؛ اما درعین‌حال، قیمت بلیط پرواز نیز ارزان‌تر است. پذیرایی معمولی و صندلی‌های استاندارد، ازجمله ویژگی‌های این کلاس پروازی هستند.

کیترینگ سا‌ها در نوع خود یکی از بهترین کیترینگ‌ها در پرواز‌های اکونومی در کشور بوده که مجهز به سیستم‌های خنک‌کننده است. در مسیر‌های کمتر از دو ساعت با انواع کنسرو، غذا‌های نیمه‌آماده و کم‌حجم از مسافران پذیرایی به‌عمل‌آمده و در مسیر‌های بیشتر از دو ساعت نیز غذا‌های گرم مانند انواع خورشت سرو می‌شوند.

 

خرید بلیط هواپیمایی سا‌ها

در سایت فلایت گیت می توانید بلیط تمامی پروازهای شرکت هواپیمایی ساها را به صورت آنلاین خریداری نمایید. در بخش خرید بلیط هواپیما با جستجوی مقصد پروازی خود و مشاهده لیست پروازها از قسمت فیلتر شرکت های هواپیمایی با انتخاب شرکت ساها فقط لیست پروازهای این شرکت با مشاهده و خرید کنید.

 

حوادث هواپیمایی سا‌ها

پرواز شماره ۱۷۱ هواپیمایی ساها در ۳۱ فروردین ۱۳۸۴ از کیش به مقصد تهران پرواز کرد، اما در هنگام فرود در تهران دچار حادثه شد و به علت ترکیدن لاستیک جلو و آتش گرفتن قسمت عقب هواپیما در انتهای باند به داخل رودخانه متروکه کن سقوط می‌کند.

در ۱۸ بهمن ۱۳۸۵ یک فروند بوئینگ ۷۰۷ ساها در فرودگاه کیش دچار نقص فنی در سیستم هیدرولیک شد. این حادثه مربوط بود به پرواز شماره ۱۷۰ ساها که در آن یک فروند بوئینگ ۷۰۷ پس از دور زدن‌های مکرر بر فراز جزیره کیش و تأخیر فراوان، در انتهای باند فرودگاه جزیره کیش بر زمین نشست و قادر به حرکت نبود؛ بنابراین مسافران بیش از ۳۰ دقیقه در انتظار یدک‌کش بودند تا هواپیما را به ابتدای باند منتقل کند. در این مدت به علت فاصله بسیار هواپیما از ترمینال تخلیه مسافران، در حالی که داخل هواپیما با کمبود اکسیژن و گرمای بالا مواجه شده بود، اما خبری از ماسک‌های اکسیژن یا لوازمی که کمک حال مسافران باشد نبود، سرانجام این هواپیما پس از بکسل شدن و حضور نیروهای امدادی فرودگاه کیش به محل مورد نظر منتقل شد و مسافران آن به سلامت، هواپیما را ترک کردند.

در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۸۸، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ شرکت ساها به شماره پرواز ۱۲۴ که قصد داشت مسافران را از اهواز به تهران منتقل کند، ۱۰ دقیقه پس از بلند شدن از فرودگاه اهواز یکی از موتورهای آن دچار نقص فنی و هواپیما مجبور به فرود اضطراری شد.

 

دفتر هواپیمایی ساها

تهران- خیابان آیت ا… سعیدی-65 متری فتح

تلفن : 66630101

فکس: 66698016

آدرس ایمیل : info@sahaair.com