هواپیمایی تفتان

هواپیمایی تفتان

شرکت هواپیمایی تفتان در واقع هنگام تاسیس در سال 1381 تابان نام داشت اما پس از آن که مجوز فعالیت آن لغو گردید و دوباره پس از چند سال مجوزهای جدید را دریافت نمود فعالیت خود را با نام تفتان ایر ادامه داد. راه اندازی این شرکت هواپیمایی در منطقه سیستان و بلوچستان می تواند نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری و اقتصاد این منطقه داشته باشد. تفتان ایر نیز با این هدف همواره در تلاش است که روز به روز میزان فعالیت های خود در مسیرهای پروازی را افزایش دهد.شرکت تفتان ایر، هدف خود را بیشتر پوشش آسمان جنوب شرقی ایران و پرواز‌های خارجی به کشور‌های همسایه قرار داده است. این شرکت، دو دفتر اصلی در تهران و زاهدان دارد.

نکته جالب در مورد هواپیمایی تفتان پوشش مهمانداران آن است. تفتان ایر در جهت گسترش فرهنگ ایرانی از لباس های محلی جنوب کشورمان برای پوشش مهمانداران خود استفاده کرده است،‌ که به شدت مورد استقبال مردم و جامعه هوایی کشورمان قرار گرفته است. 

 

خرید بلیط هواپیمایی تفتان

برای خرید بلیط هواپیما تفتان می‌توانید از فلایت گیت بلیط تمامی پروازهای تفتان را به صورت آنلاین تهیه کنید. در بخش خرید بلیط هواپیما با جستجوی مقصد پروازی خود و مشاهده لیست پروازها از قسمت فیلتر شرکت های هواپیمایی با انتخاب شرکت تفتان فقط لیست پروازهای این شرکت با مشاهده و رزرو کنید.

 

کلاس‌های پروازی و خدمات تفتان

در حال حاضر، هواپیمایی تفتان، پرواز‌های خود را تنها در کلاس اکونومی انجام می‌دهد. در این کلاس پروازی، یک صندلی استاندارد به همراه خدمات معمول مانند پذیرایی و کیترینگ، بیمه مسافرتی، ترانسفر فرودگاهی و دیگر خدمات معمول ایرلاین‌ها به مسافران داده می‌شود.

 

ناوگان هواپیمایی تفتان

ناوگان شرکت هواپیمایی تفتان در حال حاضر متشکل از سه فروند هواپیما بوئینگ ام دی و دو فروند هواپیما فوکر 50 می باشد که به ترتیب 172 و 50 نفر ظرفیت دارند. اما هواپیماهای فعال آن در مسیرهای هوایی کشور همان دو فروند هواپیما فوکر 50 هستند. این شرکت تمامی پروازهای خود را همانند بسیاری از شرکت های هواپیمایی ایرانی در سرویس معمولی ارائه می دهد اما آنچه که موجب شده پروازهای آن از محبوبیت خاصی در بین مسافران برخوردار باشد داشتن ترانسفر فرودگاهی است.

 

قوانین سفر با هواپیمای تفتان

مسافرانی که قصد سفر به کشور های خارجی را دارند، می بایست اعتبار پاسپورت آن ها شش ماه باشد. مسئولیت نداشتن اعتبار پاسپورت بر عهده ی خود مسافرین است، همچنین مسئولیت صحت اطلاعات و اعتبار ویزا نیز بر عهده ی خود مسافرین می باشد.
داشتن نسخه ی پزشکی برای افراد که دارای بیماری خاص هستند، خانم های باردار، افراد با بیماری های قلبی و تنفسی الزامی می باشد.
همچنین افراد دارای دیابت و کسانی که دیالیز شده اند می بایست دارو های ضروری خود را به همراه داشته باشند. این افراد باید دارو های مورد نیاز خود را در طول سفر در کیف دستی خود به همراه داشته باشند.
مسافران شرکت هواپیمایی تفتان می بایست 2 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند، در صورت عدم حضور مسافر در زمان اعلام شده پرواز به تعویق نمی افتد.
شرکت هواپیمایی تفتان می توانند به دلیل مسائل فنی نسبت به تغییر ساعت پرواز و نوع هواپیما و کلاس پروازی اقدام نماید، همچنین مسافر نیز می تواند در صورت تاخیر پرواز با بیش از دو ساعت یا ابطال پرواز کلیه مبغ خود را پس بگیرد.

 

شرایط حمل بار هواپیمایی تفتان

از مهم‌ترین قوانین حمل بار در هواپیمایی تفتان موارد زیر هستند:

مسافران نباید اشیای متعلق به دیگران را با خود حمل کنند؛ چراکه مسئولیت تخلف در این زمینه با کسی است که بار به نام او تحویل گرفته شده است.

حمل چاقوها و ادوات برنده به داخل کابین ممنوع است و تنها می‌توانند در چمدان بار بیرون از کابین قرار داده شوند.

تمامی کت‌ها، ژاکت‌ها و لباس‌های جیب‌دار باید هنگام پذیرش بار، آماده تفتیش امنیتی باشند.

تفتیش‌های امنیتی با استفاده از دستگاه‌های اشعه ایکس، ردیاب‌های دستی و نیز به‌صورت فیزیکی انجام می‌شوند.

توصیه می‌شود به دلیل استفاده ماموران پذیرش بار از اشعه ایکس، از حمل مایعات و داروها در کیف دستی خود خودداری کنید یا وجود آن‌ها را به اطلاع ماموران برسانید.

لپ‌تاپ‌ها و وسایل الکترونیکی به‌صورت جداگانه تفتیش می‌شوند.

تفتان ایر، مسئولیتی در قبال بار‌های بسیار ارزشمند مانند طلا نداشته و توصیه می‌کند که آن‌ها را با خود به داخل کابین بیاورید.

حمل فلزات، فندک و کبریت، اسپری‌ها و مایعات پخش شونده با حجم بیش از ۱۰۰ میلی‌لیتر، وسایل مکانیکی و یدکی حجیم ممنوع است. لیست کامل کالا‌های ممنوعه از قبیل مشروبات الکلی، سلاح و غیره هنگام خرید بلیط به اطلاع مسافر می‌رسند.

در صورت داشتن سلاح گرم یا سرد باید آن را به ترمینال باربری هواپیمایی تحویل دهید تا به‌عنوان بار امنیتی، به‌صورت جداگانه حمل شود. حداکثر وزن این سلاح، می‌تواند پنج کیلوگرم باشد.

لازم به ذکر است که وزن بار مسافر بیرون از کابین می‌تواند حداکثر ۲۰ کیلوگرم باشد او می‌تواند یک کیف دستی سبک شامل اقلام ضروری مانند دارو را نیز با خود به داخل کابین بیاورد. جریمه اضافه‌بار نیز یک درصد از بهای بلیط به‌ازای هر یک کیلوگرم است.

 

اطلاعات تماس هواپیمایی تفتان

آدرس هواپیمایی تفتان در دو شهر تهران و زاهدان به شرح زیر است:

دفتر مرکزی هواپیمایی تفتان در تهران

آدرس: تهران، میدان آزادی، خیابان بیمه یکم، کوچه گل‍ها، پلاک 1

تلفن: 02144633400 تا 2

داخلی واحد مالی و اداری: 103

واحد بازرگانی: 107

داخلی واحد ایمنی: 108

واحد عملیات: 109

داخلی واحد فنی‌مهندسی: 116

واحد حراست: 122

داخلی واحد آموزش: 115

واحد کنترل کیفیت: 118

تلفن شکایات: 02144653975

نمابر: 02144630912

 

دفتر هواپیمایی تفتان در زاهدان

آدرس: فرودگاه بین‌المللی زاهدان، مجتمع و دفاتر هواپیمایی تفتان

تلفن: 05412642325

تلفن و نمابر: 0543252642