هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان

هواپیمایی آسمان، در سال ۱۳۵۹ از ادغام شرکت‌های هواپیماییِ ایر سرویس، ایر تاکسی، پارس‌ایر و هور آسمان تشکیل شد و فعالیت خود را با تاکید بر پروازهای داخلی به ویژه پرواز به مناطق محروم آغاز کرد. آسمان یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی ایران است که در سال1381 به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد و هم اکنون نیز تحت نظر این سازمان و با مدیریت دکتر حسین علایی فعالیت می کند. شرکت آسمان اولین ایرلاین در خاورمیانه و از معدود ایرلاینهای ایرانی است که خدمات حمل و نقل بیماران و آمبولانس هوایی را نیز انجام میدهد. هواپیمایی آسمان نیز همچون سایر ایرلاین های ایرانی پس از برجام، در راستای نوسازی ناوگان هواپیمایی خود، قراردارهایی با شرکتهای مطرح و شناخته شده در این صنعت بسته است.

 

هواپیمایی آسمان چطوره

هواپیمایی آسمان امکانات و خدمات متوسط و متناسبی به مسافرانش ارائه می‌کند، از این رو قیمت بلیطش هم چندان گران نیست. از طرف دیگر قیمت پروازهای خارجی آسمان در بسیاری از موارد از سایر شرکت‌ها ارزان‌تر است. بنابراین بسیاری از مسافران، آسمان را در الویت قرار می‌دهند.

 

ایمنی و عملکرد هواپیمایی آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان همانند بسیاری از ایرلاینهای معتبر دنیا کوشیده است تا نسبت به سایر مسائل، به ایمنی و سلامت پرواز، توجه بیشتری نشان دهد. از این رو با بهره گیری از آخرین دستاوردهای جهانی در این عرصه، یک سیستم مدیریت ایمنی در پروازهای خود ایجاد کرده است تا آسودگی خاطر بیشتری را برای مسافران خود فراهم کند و به قدری به تامین امنیت مسافران خود مطمئن است که شعار” امنیتتان در آسمان را تضمین می کنیم” را شعار و هدف اصلی خود قرار داده است.

جالب است بدانید با وجود تمام این امکانات و امتیازها، آسمان در عملکرد چندان موفق ظاهر نشده است. طبق گزارشی که در سال 1393 از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ارائه شده است، ایرلاین آسمان با ثبت میانگین زمان تاخیر 45 دقیقه ای، رتبه نخست بیشترین تاخیرات پروازی را در میان شرکت های هواپیمایی کشور از آن خود کرد.

این تاخیرات در برخی از موارد به قدری غیر قابل چشم پوشی بوده است که منجر به تذکر کتبی نیز شده است. به طور مثال تاخیر 10 ساعته در پرواز تهران – اهواز این ایرلاین در مرداد ماه سال 1394، سبب شد تا علاوه بر تذکر کتبی، صدور مجوز پروازهای فوق العاده این شرکت نیز به حال تعلیق درآید.

 

خرید بلیط هواپیما آسمان

فلایت گیت بلیط تمامی پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان را به صورت آنلاین ارائه می کند. در بخش خرید بلیط هواپیما با جستجوی مقصد پروازی خود و مشاهده لیست پروازها از قسمت فیلتر شرکت های هواپیمایی با انتخاب شرکت آسمان فقط لیست پروازهای این شرکت با مشاهده و رزرو کنید.

 

خرید بلیط هواپیما آسمان برای خانواده شهدا

خرید بلیط هواپیما آسمان برای خانواده شهدا و جانبازان با تخفیف این هواپیمایی همراه است. این مورد تنها با مراجعه حضوری به دفاتر مرکزی آسمان امکان پذیر خواهد بود (توصیه می کنیم قبل از مراجعه حتما با دفتر مرکزی تماس گرفته و شرایط جدید را جویا شوید).

 

مقاصد هواپیمایی آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان هم اکنون به 40 شهر داخلی و 13 کشور خارجی (18 شهر) پرواز منظم دارد و رکوردار بیشترین تعداد پرواز داخلی در میان دیگر شرکت های هواپیمایی دیگر است.

پروازهای داخلی هواپیمایی آسمان شامل پروازهای لحظه آخری آسمان، پروازهای چارتری آسمان و پروازهای سیستمی آسمان است. این مقاصد شامل کلان‌شهرها و شهرهای کوچک در اقصی نقاط کشور می‌شود که عبارتند از آبادان، اردبیل، ارومیه، اصفهان، ایلام، بجنورد، بم، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، پارس آباد، تبریز، تهران، خوی، دزفول، رامسر، رشت، سیرجان، رفسنجان، زاهدان، ساری، سبزوار، سنندج، سهند، شیراز، چابهار، طبس، عسلویه، قشم، کرمان، کرمانشاه، کیش، گرگان، لار، لامرد، مراغه، مشهد، نوشهر، یاسوج و یزد.

مقاصد بین المللی این شرکت هواپیمایی، دبی، دوحه، دوشنبه، کابل، کویت، استانبول، قندهار، سلیمانیه، مزارشریف، ایروان، دمشق، نجف، بیشکک، مسقط، هرات، آنکارا، حیدرآباد و استکهلم است.

 

خدمات و کترینگ ایرلاین آسمان

کترینگ آرمان یکی از کترینگهایی است که با شرکت هواپیمایی آسمان همکاری می کند و 50 درصد از سهام آن متعلق به این ایرلاین است.

این کترینگ علاوه بر اخذ تمامی استانداردها و مجوزهای لازم از سازمان بهداشت جهانی، تجارت جهانی و اتحادیه اروپا، موفق به کسب گواهینامه های حلال، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و وزارت بهداشت نیز شده است که تنها برخی از شرکت های هواپیمایی معتبر در صنعت کترینگ به آنها دست یافته اند.

جالب است بدانید اندکی پیش هواپیمایی آسمان اعلام کرده بود، در نظر دارد در راستای احترام به سلیقه مشتری و کسب رضایتمندی آن، شرایطی را ایجاد کند تا مسافرین بتوانند غذای مورد علاقه خود را در حین پرواز سفارش دهند و امکان سرو انواع غذاهای رژیمی و مخصوص کودکان در پرواز های بلند مدت نیز فراهم باشد.

 

ناوگان هواپیمایی آسمان

از آنجا که سیاست این شرکت هواپیمایی استفاده از هواپیماهای کوچک بوده است، بیشتر ناوگان این شرکت از هواپیماهای فوکر 100 که دارای ظرفیت ۱۰۵ نفر هستند تشکیل شده است.

از میان 33 هواپیمای متعلق به شرکت ماهان، 16 عدد آن فوکر 100، 4 عدد آن ایرباس و 5 عدد آن بوئینگ است.

 

هزینه اضافه بار هواپیمایی آسمان

در این شرکت هواپیمایی میزان بار مجاز در پروازها ۳۰ کیلوگرم است. البته شما می‌توانید یک ساک دستی تا وزن حدود ۵ کیلوگرم نیز با خود به کابین هواپیما ببرید. ولی اگر میزان بار شما بیشتر از این مقدار باشد باید هزینه اضافه‌ای را جهت حمل آن به شرکت هواپیمایی پرداخت کنید. میزان هزینه اضافه برای بارها در هواپیمایی آسمان به ازای هر یک کیلوگرم یک درصد قیمت بلیط همان مسیر پروازی شما است‌..

آخرین گواهینامه معتبر کسب شده توسط این شرکت هواپیمایی، IOSA نام دارد که به دلیل ارتقای ایمنی و افزایش کارایی توأم با کاهش هزینه بازرسی های ایمنی، از سوی یاتا صادر شده است.

با وجود پیشرفت هایی از این دست در کارنامه شرکت هواپیمایی آسمان، این شرکت همچنان جزو ایرلاین هایی است که میزان تأخیر زیادی در پروازهای خود دارد.

طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشور در سال ۱۳۹۳، این شرکت با میانگین زمان تأخیر ۴۵ دقیقه‌، بیشترین تأخیر پروازی را در میان شرکت‌های هواپیمایی دیگر داشت.

در مرداد سال ۱۳۹۴ نیز، پس از تأخیر ۱۰ ساعته پرواز تهران- اهواز، سازمان هواپیمایی کشور ضمن تذکر کتبی به شرکت آسمان صدور مجوز پروازهای فوق‌العاده این شرکت را به حالت تعلیق درآورد.

 

کلاس‌های پرواز آسمان

آسمان دو کلاس پرواز اکونومی (اقتصادی) و بیزینسی (تجاری) را تحت پوشش خود دارد که بیشتر پروازهای این ایرلاین اکونومی هستند. در حال حاضر «هواپیمایی آسمان» قادر به ارائه خدمات فرست‌کلاس به مسافران داخلی و خارجی خود نیست.

 

اطلاعات تماس هواپیمایی آسمان در تهران

 آدرس : تهران، کیلومتر ۲ جاده مخصوص کرج، هواپیمایی آسمان

شماره‌های تماس : 02166035310  و 02161101

ایمیل : info@iaa.ir