هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا (ATA) یکی از شرکت های هواپیمایی ایران است که در آذربایجان شرقی و درشهر تبریز، تأسیس شده‌است. آتا کلمه‌ای ترکی است و به معنای پدربزرگ می‌باشد. مدیر این شرکت هواپیمایی یونس دقیق‌کیا است. مالک و سهامدار اصلی آن هم، محمدرضا زنوزی مطلق این شرکت هواپیمایی که شعار “با هم پرواز کنیم” را برای خود برگزیده است به 20 مقصد داخلی و خارجی پرواز دارد. همانطور که گفتیم دفتر هواپیمایی مرکزی‌ آتا در تبریز قرار دارد. 

شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ ۲۷ آذر سال ۱۳۸۷ با تصویب رسمی هیئت دولت به عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی ایران تاسیس و راه‌اندازی شد. نخستین پرواز این ایرلاین در تاریخ ۱۰ دی سال ۱۳۸۸ هم زمان با افتتاح  رسمی این شرکت توسط وزیر راه و ترابری از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد شهر مشهد انجام گرفت. آتا در واقع فعالیت های پروازی خود را با ۴ فروند هواپیمای مک‌ دانل داگلاس با ظرفیت جا به جایی ۱۶۵ نفر مسافر آغاز نمود. ناوگان هوایی این شرکت در حال حاضر دارای ۸ فروند هواپیمای بوئینگ MD و ۳ هواپیمای ایرباس ۳۲۰ و ۶ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ می باشد.

 

خرید اینترنتی بلیط هواپیمایی آتا

فلایت گیت بلیط تمامی پروازهای شرکت هواپیمایی آتا را به صورت آنلاین ارائه می کند. در بخش خرید بلیط هواپیما با جستجوی مقصد پروازی خود و مشاهده لیست پروازها از قسمت فیلتر شرکت های هواپیمایی با انتخاب شرکت آتا فقط لیست پروازهای این شرکت با مشاهده و رزرو کنید.

 

قوانین شرکت هواپیمایی آتا در مورد میزان بار

خوب است بدانید که هر ایرلاینی در مورد میزان بار مجاز و موارد دیگر پروازی خود دارای قوانین مخصوص به خود و البته تقریبا شبیه به یکدیگر باشند. هواپیمایی اتا نیز قوانین و میزان بار مجازی را برای مسافران خود تعیین کرده است.  خوب است که قبل از بستن چمدان از میزان بار مجاز ایرلاین پروازی خود اطلاع کسب کنید تا در فرودگاه به مشکل برنخورید. در اینجا قوانی باری و وسایل مجاز آتا ایر را برایتان توضیح خواهیم داد.

کالاهای ممنوعه در کیف دستی و یا حتی در چمدان!

فشفشه و ترقه، سلاح گرم،  سرد و هر وسلیه برنده ای که صدمه وارد کند، باتری های الکتریکی بزرگ همچون باتری ماشین، جیوه و یا هر مواد اسیدی، مواد قابل اشتعال، انواع رنگ ها، مواد رادیواکتیو، گاز ها.

کالاهای خطرناک اما مجاز برای حمل!

هر دارویی به غیر از داروهای رادیواکتیو به مقدار حداکثر دو لیتر یا دو کیلو که برای بردن باید در بسته های نیم کلویی یا نیم لیتری بسته بندی کنید، کبریت یا فندک های کوچک، اسپری یا ادکلن، هر گونه لوازم آرایشی.

وسایل مجاز برای بردن به داخل کابین هواپیما!

کالسکه یا هر صندلی مخصوص کودک، چتر، کتاب، جزوه، مجله، روزنامه و …، دوربین عکاسی و فیلم برداری و تمامی وسایل، عصا، کیف دستی کوچک ( البته وسایل داخل کیف نیز بسیار مهم است ) بهتر است قبل از سفر وسایل خود را چک کنید تا وسایل غیر مجاز به همراه نداشته باشید، تا در فرودگاه به مشکل برنخورید. غذای کودک برای کودکان 6 ماه تا دو سال که البته در اندازه ای متوسط باید به همراه داشته باشید، پتو  یا رواندازی کوچک، لپ تاپ، تبلت و وسایل جانبی آن ها، پالتو، بارانی و کت.

 

قوانین مربوط به چمدان!

در سراسر جهان و تمامی ایرلاین ها برای میزان بار مجاز و رایگان همراه هر مسافر از دو قانون بسته ای و یا وزنی استفاده می کنند. اما اکثرا روش وزنی را مورد استفاده قرار می دهند که در آن هر مسافر نسبت به صندلی که انتخاب کرده میزان بار مجازی دارد. این میزان بار در توضیحات بلیط آورده شده و هر نفر موظف به رعایت آن می باشد، در غیر این صورت مجبور به پرداخت هزینه و در صورت اضافه بودن بسیار زیاد با مجبور به نبردن برخی وسایل می شود. با همین دلیل همیشه قبل از سفر میزان بار مجاز پرواز خود را چک کنید.

برخی نکات در مورد تحویل چمدان

اگر به صورت گروهی و یا خانوادگی بلیط را خریداری و در حال سفر می باشید. میزان مجموع بار شما در بلیط سرپرست گروه نوشته می شود. که در بلیط این فرد تعداد همرهان نوشته می شود. تعداد مسافران همراه در کنار کلمه PLD  در بلیط سرپرست نوشته می شود. یعنی اگر شما 5 نفر باشید در بلیط این فرد و سایر افراد این کد را مشاهده خواهید کردPLD/5  .

قبل از تحویل بسته یا چمدان خود از سالم بودن، و نداشتن هرگونه ایراد و پارگی مطمئن شوید. در صورت مشاهده هر گونه مشکل قبل از تحویل یا آن را حل کنید یا از مسئولین قسمت بار درخواست کنید تا آن را دوباره برای شما بسته بندی کنند.

 

ناوگان هواپیمایی آتا

با وجود تمامی موانع و محدودیت ‌های بین‌المللی، شرکت هواپیمایی آتا موفق به خرید ۹فروند هواپیما شده است. علاوه بر خریداری هواپیماهای بوئینگ MD، 3فروند هواپیمای مدرن ایرباس 320 نیز به این ناوگان افزوده شده است.در حال حاضر این شرکت هواپیمایی 4 فروند هواپیمای ایرباس آ-۳۲۰، 6 فروند هواپیمای مک‌دانل داگلاس ام‌دی۸۳و 3 فروند هواپیمای بوئینگ 737 دارد.

شرکت هواپیمایی آتا در نظر دارد تعداد ناوگان خود را در آینده افزایش دهد.

 

کلاس های پروازی هواپیمایی آتا

اکثر هواپیماهای شرکت آتا دارای کلاس های اکونومی هستند که خدمات پذیرایی در این پروازها ارائه می شود و دارای صندلی های مناسبی هستند. هواپیماهای ایرباس ۳۲۰ دارای دو کلاس بیزینس و اکونومی هستند و پروازهای کلاس بیزینس دارای امکانات راحتی بوده و از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

 

مقاصد پروازی هواپیمایی آتا

مقاصد خارجی شرکت هواپیمایی آتا در عراق (فرودگاه بین المللی بغداد و فرودگاه بین المللی نجف)، ترکیه (فرودگاه بین المللی آتا ترک استانبول)، کویت (فرودگاه بین المللی کویت)، عربستان سعودی (فرودگاه بین المللی ملک فهد)، گرجستان (فرودگاه بین‌المللی تفلیس، فرودگاه بین‌المللی باتومی) می باشد.

 مقاصد داخلی این ایرلاین نیز عبارتند از: تهران (فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه بین المللی مهرآباد)، اهواز (فرودگاه بین المللی اهواز)، اردبیل (فرودگاه بین المللی اردبیل)، بندر عباس (فرودگاه بین المللی بندر عباس)، اصفهان فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، مشهد (فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد)، شیراز (فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب)، تبریز (فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی)، جزیره کیش (فرودگاه بین‌المللی کیش)، ارومیه (فرودگاه بین‌المللی شهید باکری)، بندر ماهشهر (فرودگاه ماهشهر)

لیست پروازهای آتا

 

اطلاعت تماس هواپیمایی آتا

دفتر فروش مهرآباد

آدرس: فرودگاه مهرآباد

تلفن: 02166073631

 

دفتر فروش تهران

آدرس: شهرک اکباتان – بلوار شهید نفیسی – نبش کوچه یاس – پلاک 8 – دفتر فروش هواپیمایی آتا

تلفن: 4855-021 داخلی 2133 – 2138

 

دفتر فروش تبریز

آدرس: فرودگاه شهید مدنی – دفتر فروش هواپیمایی آتا

تلفن: 32613330-041

 

دفتر فروش مجلس شورای اسلامی

آدرس: تهران – میدان بهارستان – خیابان مجاهدین اسلام – مجلس شورای اسلامی

 

دفتر فروش فرودگاه مشهد

آدرس: فرودگاه شهید هاشمی نژاد

تلفن: 05133400234

 

دفتر فروش فرودگاه ارومیه

آدرس: فرودگاه ارومیه

تلفن: 04432753546

 

دفتر فروش فرودگاه اهواز

آدرس: فرودگاه اهواز

تلفن: 06134455057

 

دفتر فروش فرودگاه کازان

آدرس: فرودگاه کازان

 

دفتر فروش فرودگاه نجف

آدرس: فرودگاه نجف

تلفن: 009647721481192