فرودگاه کرمان، برنامه هفتگی و لیست پروازها

خرید بلیط کیش به کرمان

فرودگاه بین المللی کرمان، یا فرودگاه بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی، یکی از مهمترین پایگاه های هوایی در کشور است و در استان کرمان قرار دارد. براساس اطلاعات موجود، به طور میانگی در هر هفته بالغ بر ۱۱۶ پرواز داخلی و خارجی در این فرودگاه درحال انجام است.

 

معرفی فرودگاه کرمان

مطالعات اولیه درباره احداث این فرودگاه از سال ۱۳۰۴ آغاز شد. مهندسین داخلی و خارجی بسیار زیادی در طراحی و ساخت این فرودگاه مشارکت کرده‌اند. سرانجام ساخت باند هواپیما و ساختمان و بنای این فرودگاه از سال ۱۳۳۵ آغاز شد و پس از گذشت چند سال ساخت آن به اتمام رسید. در همین زمان بود که نخستین پرواز‌ها در زمینه جابه‌جایی مسافران و بار میان تهران و کرمان کلید خورد و هر هفته، دو پرواز از نوع DC6 انجام می‌شد.

پروازهای مسافربری، حمل و نقل بار و پروازهای تجاری از سال ۱۳۵۰ در این فرودگاه به طور کامل آغاز شد. در سال‌های اولیه تنها دو پرواز در طول هفته در این فرودگاه صورت می‌گرفت. توسعه و گسترش این فرودگاه در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب آغاز شد. امروزه پروازهای بسیار زیادی از فرودگاه بین‌المللی کرمان صورت می‌گیرد.

باند اصلی این فرودگاه، در ابتدا حدود ۲۶۰۰ متر طول داشت و مساحت پایانه آن هم به ۶۰۰ مترمربع می‌رسد. در سال ۱۳۶۰، عملیات توسعه فرودگاه با جدیت بیشتری دنبال شد و طول فرودگاه به ۳۸۴۵ متر و عرض آن هم از ۴۵ به ۶۰ متر رسید. در سال ۱۳۶۶، مساحت پایانه اصلی نیز به ۱۲۰۰ متر رسید و سه سال بعد با اضافه‌شدن بخش مربوط به انتقال حجاج به بیت‌الله الحرام، ۱۴۰۰ متر به مساحت این ترمینال افزوده شد؛ هم‌اکنون فرودگاه کرمان، یک ترمینال داخلی ۳۶۰۰ متری و یک ترمینال خارجی ۳۲۰۰ متری دارد. طی سال‌های اخیر، دو باند دیگر، یکی با کاربرد نظامی و دیگری با کاربرد پرواز‌های اضطراری که البته در حال حاضر از آن به‌عنوان تاکسی وی نیز استفاده می‌شود، در این فرودگاه احداث شده است.

بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در سال ۱۳۹۶ نام فرودگاه بین‌المللی کرمان به فرودگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تغییر نام پیدا کرد. گفتنی است استان کرمان، سه فرودگاه دیگر در شهر‌های سیرجان، جیرفت و بم هم دارد که در مسیر‌های اختصاصی و بسیار محدودی مشغول فعالیت هستند.

 

ترمینال‌های فرودگاه کرمان

فرودگاه هاشمی رفسنجانی کرمان، دو ترمینال اصلی داخلی و خارجی دارد که در هرکدام از آن‌ها، امکانات مختلفی در انتظار کاربران است. امکانات ترمینال داخلی، بسیار زیاد بوده و در بخش‌های مختلف آن می‌توان باجه‌های فروش محصولات، دستگاه‌های خودپرداز و بخش اطلاعات را پیدا کرد. به‌علاوه، یک نمازخانه و سرویس بهداشتی در سالن اصلی و یکی در بخش ترانزیت قرار گرفته است. سالن مراقبت از کودک در ترمینال داخلی قرار گرفته و واحد اورژانس نیز در همین بخش مستقر شده است.

تمام پرواز‌های ورودی و خروجی به کشور عراق، از ترمینال خارجی انجام می‌شود. در این پایانه، غرفه بانک‌های ملت و ملی آماده خدمت‌رسانی به تمام مسافران هستند و مسافران می‌توانند از اینترنت رایگان نیز استفاده کنند. باجه گذرنامه هم در همین پایانه قرار دارد.

 

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه کرمان

هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی زاگرس

هواپیمایی آسمان

هواپیمایی ماهان ایر

هواپیمایی کیش ایر

هواپیمایی قشم ایر

 

لیست پروازهای فرودگاه کرمان

مسیر‌های پروازی فرودگاه کرمان

لیست پروازهای خروجی فرودگاه کرمان

پرواز کرمان تهران

پرواز کرمان مشهد

پرواز کرمان شیراز

پرواز کرمان اصفهان

پرواز کرمان تبریز

پرواز کرمان کیش

پرواز کرمان زاهدان

پرواز کرمان اهواز

پرواز کرمان نجف

پرواز کرمان بغداد

پرواز کرمان کرمانشاه

پرواز کرمان آبادان

 

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه کرمان

پرواز تهران کرمان

پرواز مشهد کرمان

پرواز شیراز کرمان

پرواز اصفهان کرمان

پرواز تبریز کرمان

پرواز کیش کرمان

پرواز زاهدان کرمان

پرواز اهواز کرمان

پرواز نجف کرمان

پرواز بغداد کرمان

پرواز آبادان کرمان

پرواز ایرانشهر کرمان

 

آیا کرمان فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه کرمان به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد و مهم ترین پروازهای خارجی از فرودگاه کرمان به مقصد نجف، بغداد بوده و به صورت فصلی نیز به مقصد جده برگزار می شود.

 

پارکینگ فرودگاه کرمان

فرودگاه بین المللی کرمان دارای دو پارکینگ بوده که یکی در قسمت ترمینال داخلی و دیگری در ترمینال خارجی فرودگاه می باشد. فرودگاه بین المللی آیت اله هاشمی رفسنجانی کرمان دارای پارکینگ مسقف به متراژ 8000 مترمربع در قسمت ترمینال پروازهای داخلی می باشد ظرفیت پذیرش 238 دستگاه خودرو را دارد. همچنین پارکینگ روباز ترمینال های خارجی به متراژ 30000 متر با ظرفیت پذیرش بیش از 1500 دستگاه خودرو آماده سرویس دهی به مسافران و همراهان محترم می باشد.

 

اشیا گمشده در فرودگاه کرمان

جهت پیگیری اشیا گمشده فرودگاه بین المللی کرمان از طریق تماس با شماره تلفن های 6 11 الی 32110113-034 و پس از وصل شدن به مرکز تماس با گرفتن داخلی های مربوطه با این قسمت مسئولین امر ارتباط برقرار می شود. چنانچه وسایل شما در سالن ترانزیت وسایل خود را گم کرده باشید، بایستی از پلیس فرودگاه کرمان و یا مسئولین سپاه فرودگاه کرمان کمک بگیرید. در صورتی که وسایل شما در کابین هواپیما است از مسئول جامه دان فرودگاه کمک بخواهید.

 

راه‌های دسترسی به فرودگاه بین‌المللی کرمان

این فرودگاه داخل شهر و در بلوار جمهوری کرمان واقع شده است. برای رسیدن به این فرودگاه راه‌های زیادی وجود دارد. می‌توانید از خودروی شخصی استفاده کنید. این فرودگاه به پارکینگ‌های وسیعی مجهز شده است که می‌توانید خودروی خود را با خیال راحت در آن پارک کنید.
از تاکسی و اتوبوس‌های شهری نیز می‌توانید برای رسیدن به این فرودگاه استفاده کنید. داخل فرودگاه ایستگاه‌های مخصوص تاکسی وجود دارد که استفاده از خدمات آن برای عموم آزاد است.

 

اطلاعات فرودگاه بین المللی کرمان

نام فرودگاه بین المللی کرمان: Kerman International Airport

کد یاتا: KER

کد ایکائو: OIKK

نوع فرودگاه: همگانی

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا

سایت فرودگاه کرمان: kerman.airport.ir

تلفن فرودگاه: ۳۲۱۱۰۰۳۱_۰۳۴

آدرس: در انتهای بلوار جمهوری کرمان قرار گرفته و حدود 13 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.