فرودگاه شیراز، برنامه هفتگی و لیست پروازها

فرودگاه شیراز

فرودگاه شیراز از جمله فرودگاه‌های وسیع و مطرح کشورمان است که در رده مجهزترین و برترین فرودگاه‌های ایران قرار دارد. این فرودگاه بعد از فرودگاه مهرآباد که مجهزترین فرودگاه داخل کشورمان است، دارای بیشترین تجهیزات فرودگاهی است و در رتبه چهارم پرترددترین فرودگاه‌ها در کلانشهرهای ایران محسوب می‌شود. در حقیقت تجهیزات ناوبری، رادارهای پیشرفته و همچنین تجهیزات الکترونیکی این فرودگاه به اندازه‌ای است که آن را در جایگاهی همردیف با فرودگاه‌های قدیمی‌تر و باسابقه کشورمان قرار داده‌است.

در این فرودگاه روزانه تعداد زیادی پروازهای داخلی و همچنین پروازهایی به مقاصد خارج از کشور انجام می‌شود و تردد مسافران و تعداد پروازهای انجام شده در طول شبانه روز در این فرودگاه که با نام فرودگاه بین المللی شیراز شناخته می‌شود به اندازه‌ای است که از منظر تعداد پرواز و مسافران اختلاف چندانی با فرودگاه‌های بزرگ تهران ندارد.

 

اطلاعات پروازهای فرودگاه شیراز

از طریق لینک زیر می توانید اطلاعات پرواز فرودگاه شیراز را مشاهده نمایید.

اطلاعات پرواز ورودی و خروجی فرودگاه شیراز

 

لیست پروازهای فرودگاه شیراز

مسیرهای پروازی فرودگاه شیراز

لیست پروازهای خروجی فرودگاه شیراز

پرواز شیراز تهران

پرواز شیراز تبریز

پرواز شیراز مشهد

پرواز شیراز اهواز

پرواز شیراز اصفهان

پرواز شیراز ساری

پرواز شیراز نوشهر

پرواز شیراز آبادان

پرواز شیراز بوشهر

پرواز شیراز بندرعباس

پرواز شیراز کرمان

پرواز شیراز کرمانشاه

پرواز شیراز لارستان

پرواز شیراز لامرد

پرواز شیراز کیش

پرواز شیراز چابهار

پرواز شیراز قشم

پرواز شیراز طبس

پرواز شیراز ماهشهر

پرواز شیراز خارک

پرواز شیراز عسلویه

پرواز شیراز رشت

پرواز شیراز استانبول

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه شیراز

پرواز تهران شیراز

پرواز تبریز شیراز

پرواز مشهد شیراز

پرواز اهواز شیراز

پرواز اصفهان شیراز

پرواز ساری شیراز

پرواز نوشهر شیراز

پرواز آبادان شیراز

پرواز بوشهر شیراز

پرواز بندرعباس شیراز

پرواز کرمان شیراز

پرواز کرمانشاه شیراز

پرواز لارستان شیراز

پرواز لامرد شیراز

پرواز کیش شیراز

پرواز زاهدان شیراز

پرواز قشم شیراز

پرواز گرگان شیراز

پرواز ماهشهر شیراز

پرواز خارک شیراز

پرواز عسلویه شیراز

پرواز رشت شیراز

پرواز بندرلنگه شیراز

پرواز استانبول شیراز

پرواز چابهار شیراز

پرواز شهرکرد شیراز

پرواز طبس شبراز

 

آیا شیراز فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه شیراز به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد و پرواز های خارجی به کشورهایی مانند مالزی، سوریه، قطر، امارات متحده عربی(دبی، ابوظبی و شارجه)، امان، کویت، ترکیه، عراق، بحرین، عربستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان و به صورت موردی نیز به روسیه، پاکستان، مصر و سودان انجام می شود.

 

ترمینال‌های فرودگاه شیراز

ترمینال شماره 1 به پروازهای داخلی اختصاص داشته و در محیطی به مساحت 16 هزار متر مربع بنا شده است. روزانه 120 پرواز داخلی از طریق این پایانه انجام می شود.

ترمینال ورودی شماره 2 پروازهای خارجی فرودگاه شیراز همانگونه که از نامش پیداست، به پروازهای خارجی اختصاص دارد. این پایانه شامل بخش هایی چون سالن عمومی، بخش کنترل گذرنامه، بخش کنترل گمرک، محل دریافت بار، سالن ترانزیت، اطلاعات پرواز، نماز خانه و سرویس بهداشتی می شود. گفتنی است که در این ترمینال روزانه، 10 پرواز خارجی انجام می گیرد.

 

پارکینگ فرودگاه شیراز

فرودگاه بین المللی شیراز دارای دو پارکینگ (طبقاتی و روباز موقت) در مقابل ترمینال داخلی می باشد. همچنین یک پارکینگ رو باز شبانه روزی نیز روبروی ترمینال خارجی قرار دارد که توسط سرمایه گذار مدیریت و بهره برداری آن انجام می شود.

  • ظرفیت پارکینگ طبقاتی 750 دستگاه خودرو
  • پارکینگ روباز ترمینال داخلی 120 دستگاه خودرو
  • پارکینگ روباز ترمینال خارجی 800 دستگاه خودرو

 

شرکت های هواپیمایی فعال داخلی فرودگاه شیراز

شرکت‌های هواپیمایی داخلی: هواپیمایی ایران ایر، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی کیش ایر، ایران ایرتور، هواپیمایی تابان، هواپیمایی زاگرس، هواپیمایی قشم ایر، هواپیمایی نفت
شرکت‌های هواپیمایی فعال خارجی فرودگاه تبریز: هواپیمایی ترکیش ایر، هواپیمایی قطر ایرویز، هواپیمایی ایر عربیا

 

امکانات و تسهیلات فرودگاه شیراز

فرودگاه شیراز شامل CIP-VIP، پارکینگ خودرو، رزرواسیون هتل، کیوسک اطلاع‌ رسانی، انواع غرفه‌ ها، مسجد، اطلاعات پرواز، باجه ارزی، خود پردازها و تسهیلات جهت معلولین. ایستگاه متروی شهید دستغیب خط ۱ متروی شیراز در ابتدای بولوار فرودگاه (دکتر شاهچراغی) می باشد. مسافران به خط یک مترو دسترسی دارند.

 

راه‌های دسترسی به فرودگاه شیراز

تاکسی: تاکسی فرودگاه شیراز در ترمینال پروازهای داخلی و خارجی مستقر بوده و به صورت شبانه روزی به سرویس دهی به مسافران مشغول است.

ماشین شخصی: اگر از خودروی شخصی خود استفاده می کنید، به طرف جاده شیراز-بندرعباس حرکت کنید. در امتداد مسیر و در انتهای بلوار فردوس به میدان گل سرخ می رسید. از آنجا به طرف میدان شاه چراغی برانید تا به فرودگاه شیراز برسید.

مترو: شما می توانید با خط شماره یک مترو شیراز به ایستگاه آیت الله دستغیب، که در میدان گل سرخ واقع شده است، و سپس به فرودگاه دسترسی داشته باشید. متروی شیراز به طورکلی ۶ خط دارد ولی در حال حاضر فقط خط شماره یک به بهره برداری رسیده است و خط دو و سه در حال ساخت است. خط شماره یک این پروژه، با طول 24 کیلومتر، از جنوب شرق شیراز، میدان گل سرخ تا شمال غرب شهر، میدان میرزا کوچک خان و میدان احسان، امتداد دارد.

 

اطلاعات فرودگاه شیراز

نام فرودگاه : Shiraz International Airport

نوع فرودگاه : عمومی/ نظامی

کد یاتا : SYZ

کد ایکائو : OISS

وب سایت رسمی فرودگاه : shiraz.airport.ir

آدرس فرودگاه : استان فارس، شیراز، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز

کد پستی : 7158793136

مرکز تلفن فرودگاه : 37115000-071 071-37118890 الی 99

اطلاعات پرواز فرودگاه : 199 (پاسخگویی 24 ساعته)

روابط عمومی فرودگاه : 37118020-071

 

تاریخچه فرودگاه شیراز

شهر شیراز دارای دو فرودگاه بوده است. یکی از این فرودگاه ها که فرودگاه قدیم نامیده می شده، در نزدیکی صحرای باباخان و در سال 1308 هجری شمسی ساخته شده است. اما کوچک بودن فضا و عدم امکان توسعه آن موجب شد که در جنوب شرقی شیراز و نزدیکی روستای جعفرآباد، فرودگاه وسیعی ساخته شود. فرودگاهی که قابلیت نشست و برخاست هواپیماهای بزرگ را داشته است.

فرودگاه جدید که فرودگاه شیراز نامیده شد، در سال 1340 در زمینی به مساحت 500 هکتار مورد بهره برداری قرار گرفت و از سال 1345 نیز به عنوان یک فرودگاه بین المللی مطرح شد. فرودگاه بین المللی شهید دستغیب در شیراز و در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا واقع شده و پس از فرودگاه بین المللی امام خمینی، مجهزترین فرودگاه ایران از لحاظ تجهیزات ناوبری و الکترونیک است. این فرودگاه چهارمین فرودگاه پر رفت‌ و آمد کشور بعد از فرودگاه مهرآباد، فرودگاه مشهد و فرودگاه امام خمینی است.