فرودگاه سمنان، برنامه هفتگی و لیست پروازها

فرودگاه شهرستان سمنان مرکز استان هفتصد هزارنفری سمنان، با برقراری پروازهای برنامه ای 6 ماهه، رسما به جمع فرودگاه های فعال کشور پیوست تا بدین ترتیب در این استان کم جمعیت و کم شهرستان واقع در مرکز و شمال شرق ایران از این به بعد دو فرودگاه فعال وجود داشته باشد.

تا قبل از این سمنان یکی از سه استان کشور محسوب می شد که شهر مرکز آن فاقد فرودگاه بود. اما با فعال شدن فرودگاه سمنان، اکنون شهرهای قم و قزوین تنها شهرهای مرکز استان در ایران هستند که فرودگاه فعال ندارند. هر چند کلانشهر قم در حال ساخت یک پروژه عظیم فرودگاهی یا به عبارت شهرک فرودگاهی است و قزوین نیز تکاپوهایی برای ساخت فرودگاه رسمی مسافربری انجام داده است اما این دو شهر به دلیل نزدیکی به تهران و امکان بهره مندی سریع و آسان از دو فرودگاه مهرآباد و امام خمینی عملا نیاز چندانی هم به داشتن فرودگاه مستقل ندارند.

تاریخ تاسیس این فرودگاه به سال 1355 بر می‌گردد. البته این فرودگاه تا مدت تنها از یک باند خاکی نیمه به طول 800 تشکیل می شده است. که پروازهای نظامی و آموزشی در آن انجام می‌گرفته است. با گذشت زمان و پیروزی انقلاب اسلامی این فرودگاه نیز جان تازه ای گرفت. طرح های توسعه ای مختلفی در آن انجام شد تا به حالت کنونی خود رسید. اولین پروازهای این فرودگاه در سال 1394 انجام شد.این فرودگاه در 10کیلومتری جاده سمنان به مشهد با مساحت 368 هکتار قرار گرفته است. باند پروازی آن طولی برابر با 2930 متر دارد که برای هواپیماهای کوچک و متوسط مناسب است.

 

ترمینال‌های فرودگاه سمنان

این فرودگاه دارای یک ترمینال است که کلیه امکانات و واحدهای خدماتی در آن قرار دارد و پروازهای فرودگاه از آن انجام می‌گیرد. از جمله امکانات آن غرفه‌های تجاری، شعبات بانک‌ها، دفاتر فروش بلیط و رستوران و بوفه هستند.

 

لیست پروازهای فرودگاه سمنان

مسیرهای پروازی فرودگاه سمنان

لیست پروازهای خروجی فرودگاه سمنان

پرواز سمنان مشهد

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه سمنان

پرواز مشهد سمنان

 

آیا سمنان فرودگاه بین المللی دارد؟

خیر، فرودگاه سمنان تنها به شهر مشهد و بالعکس پرواز دارد.

 

امکانات رفاهی فرودگاه سمنان

از امکانات رفاهی که در این فرودگاه وجود دارد می توان به غرفه‌های تجاری، شعبات بانک‌ها، رستوران و بوفه، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پارکینگ و حمل و نقل عمومی را نام برد.پارکینگ فرودگاه با زیر بنائی برابر با 484 متر مربع و ظرفیت 20 خودرو خدمات خود را به مسافرین و همراهان آنها ارائه می‌دهد.

 

راه‌های دسترسی به فرودگاه سمنان

فرودگاه فاصله زیادی با شهر ندارد همین امر سبب شده است رفت و آمد بین فرودگاه و شهر زیاد نباشد. برای دسترسی به فرودگاه می توانید از وسیله شخصی یا تاکسی های فرودگاه که در ساعات پروازی وجود دارند استفاده کنید.

 

پیگیری اشیا گمشده در فرودگاه سمنان

از جمله مهم‌ترین خدماتی که فرودگاه سمنان به مسافران ارائه می‌دهد پیگیری راحت برای یافتن اشیا مفقود شده می‌باشد. مسافران می‌توانند از سه راهی که در زیر بیان شده، برای پیدا کردن وسایل خود در این فرودگاه اقدام کنند:

اگر اشیاء خود را در سالن عمومی گم کرده‌اید برای پیگیری به پلیس فرودگاه مراجعه کنید و در صورتی که در سالن ترانزیت وسایل خود را گم کرده‌اید بایستی به دفتر امانات بروید. برای پیگیری وسایل مفقود شده در کابین هواپیما به امور جامه‌دان مراجعه کنید.

 

اطلاهات فرودگاه سمنان

فاصله هوایی فرودگاه سمنان تا تهران: 195 کیلومتر معادل 121 مایل

فاصله فرودگاه سمنان تا مرکز شهر: 8 کیلومتر

نوع فرودگاه سمنان: عمومی

کد ایکائو: OI21

آدرس کیلومتر10 جاده سمنان – مشهد . بلوار اصلی فرودگاه

تلفن 33350051- 023

کدپستی 3535145111

تلفن سامانه اطلاعات پرواز 31380000 _ 199

وب سایت : https://semnan.airport.ir