فرودگاه زاهدان، برنامه هفتگی و لیست پروازها

پرواز ایرانشهر زاهدان

فرودگاه بین‌المللی زاهدان در دومین استان پهناور کشور بعد از استان کرمان، استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است. این استان که در قسمت جنوب شرقی کشورمان قرار گرفته است، با داشتن ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان، از نظر موقعیت راهبردی و ترانزیتی اهمیت بالایی در کشور دارد.

فرودگاه زاهدان در کنار فرودگاه‌های چابهار، ایرانشهر، زابل و سراوان، از فرودگاه‌های مهم این استان است. این فرودگاه که به صورت رسمی در سال ۱۳۳۲ افتتاح شد، ابتدا با هدف جابه‌جایی تجار ایرانی، پاکستانی و هندی، با انجام یک پرواز در هفته در مسیر تهران-یزد-زاهدان-کراچی- بمبئی و بلعکس کار خود را آغاز کرد. یعنی از همان ابتدای تأسیس، پروازهای بین‌المللی در کنار پروازهای داخلی در فرودگاه زاهدان انجام می‌شد. فرودگاه زاهدان ابتدا برای خدمات رسانی در حوزه پست و گمرک افتتاح شد و پس از آن، در سال ۱۳۳۵، در سفر دولت وقت به زاهدان به طور رسمی راه‌اندازی شد. ایمنی زمینی فرودگاه بین المللی زاهدان دارای CAT7 می باشد.

فرودگاه بین المللی زاهدان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی، عبور سالانه ۱۲ هزار هواپیمای ترانزیت از حریم سیستان وبلوچستان و داشتن امکانات و تجهیزات ناوبری و الکترونیکی و ایمنی زمینی از فرودگاههای ویژه در ایران است.

فرودگاه بین المللی زاهدان به عنوان هشتمین فرودگاه بین‌المللی کشور، از موقعیت ویژه‌ای در شرق کشور برخوردار است و اهمیت بسزایی در حمل­ و نقل و توسعه این استان دارد. با وجود ویژگی‌های مثبت و امکانات فعلی فرودگاه بین‌المللی زاهدان، به دلیل چالش‌هایی چون دوری از مرکز کشور و پتانسیل‌هایی نظیر وجود مراکز آموزش عالی، دسترسی به آب‌های آزاد، وسعت سرزمینی و همچنین قرار گرفتن در کریدور هوایی شرق و جنوب شرقی کشور، داشتن فرودگاهی با استانداردهای جهانی در این منطقه امری لازم و ضروری است.

 

لیست پروازهای فرودگاه زاهدان

فرودگاه زاهدان به کدام شهرها پرواز دارد؟

لیست پروازهای خروجی فرودگاه زاهدان

پرواز زاهدان تهران

پرواز زاهدان مشهد

پرواز زاهدان کرمان

پرواز زاهدان اصفهان

پرواز زاهدان شیراز

پرواز زاهدان چابهار

پرواز زاهدان گرگان 

پرواز زاهدان دبی

 

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه زاهدان

پرواز تهران زاهدان

پرواز مشهد زاهدان

پرواز کرمان زاهدان

پرواز اصفهان زاهدان

پرواز شیراز زاهدان

پرواز چابهار زاهدان

پرواز گرگان زاهدان

پرواز دبی زاهدان

پرواز کرمانشاه زاهدان

 

آیا زاهدان فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه زاهدان به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد و در مسیرهای بین‌المللی به مسیر دبی برنامه‌ای و مسیرهای دمشق ، بغداد، نجف و جده به‌صورت غیر برنامه‌ای پرواز دارد.

 

ترمینال های فرودگاه زاهدان

این فرودگاه سه ترمینال داخلی، بین‌المللی و حج دارد که هر کدام به ترتیب دارای ۴۲۰۰، ۲۰۰۰ و ۱۲۵۰ مترمربع مساحت است. ترمینال‌های فرودگاه زاهدان دارای امکانات رفاهی مانند غرفه‌های تجاری، شعبه‌‌های بانکی، رستوران و بوفه، اتاق سیگار، اتاق مادر و کودک، مانتیور لمسی راهنمای گردشگری مسافر و… هستند.

 

شرکت های هواپیمایی فعال داخلی و خارجی فرودگاه زاهدان

این فرودگاه دارای چندین ایرلاین فعال داخلی همچون هواپیمایی زاگرس، ماهان، هواپیمایی ایران ایرتور، هواپیمایی آسمان، کاسپین، هواپیمایی کارون، هواپیمایی آتا، هواپیمایی قشم ایر و خارجی همچون هواپیمایی عراق می باشد

 

 

اطلاعات تماس فرودگاه زاهدان

نوع فرودگاه: عمومی (مسافری)

کد یاتا: ZAH

کد ایکائو: OIZH

فاصله هوایی تا تهران: ۱۱۲۱ کیلومتر معادل یک ساعت و ۵۴ دقیقه پروازی

آدرس : زاهدان، بلوار شهید مطهری، فرودگاه بین المللی شهدای زاهدان

کد پستی : 131-98135

اطلاعات پرواز : 199 و 33222774 – 054

مرکز تلفن : 75-33222774 – 054

روابط عمومی : 33263087 – 054

شماره سامانه پیام کوتاه : 10004746

سایت فرودگاه : zahedan.airport.ir