فرودگاه رشت (سردار جنگل)، برنامه هفتگی و لیست پروازها

پرواز رشت

در دهه بیست شمسی برای تسریع حمل ونقل مسافر و کالا، فرودگاهی در رشت راه‌اندازی شد. باند این فرودگاه در جوار کارخانه الکتریک ایران رشت (لامپ سازی) خیابان رودباری کنونی قرار داشت که نزد اهالی قدیم این شهر، به زمین طیاره یا بالون صحرا معروف بود.

فرودگاه مزبور که سالها با نام سلیمان داراب نیز خوانده می‌شد، در ۱۸ خرداد ۱۳۲۶ به همت محمود ضرابی، نمایندهٔ وقت ادارهٔ هواپیمایی کشوری (وزارت راه) در گیلان رسماً افتتاح شد. ابتدا روزهای دوشنبه و پنج شنبه در مسیر هوایی رشت-تهران-تبریز و بالعکس شرکت سهامی هواپیمائی ایران پرواز می‌کرد. این فرودگاه بعدها، پس از چندین سال فعالیت تعطیل شد و تأسیساتش درسال ۱۳۴۴ به محل کنونی فرودگاه که در بلوار ولی عصر رشت ساخته شده بود، منتقل گردید واز سال ۱۳۴۷ به طور رسمی به عنوان اولین فرودگاه مدرن استان گیلان افتتاح شد.

در تابستان سال ۱۳۸۹ اعلام شد با ایجاد محدودیت (تحریم) در پذیرش هواپیماهای ایرباس در اتحادیه اروپا و برای جبران سوخت مورد نیاز پروازهای برد بلند سوختگیری تعدادی از پرواز هواپیماهای پهن پیکر شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) به مقاصد استکلهم و هامبورگ از فرودگاه بین‌المللی سردار جنگل رشت انجام می‌شد. فرودگاه رشت از لحاظ ارتفاع از سطح دریا منجر به بیشینه سوختگیری و تنها مسیر خط پروازی کناره دریاچه کاسپین (خرز) است و از این لحاظ مقرون به صرفه‌ترین خط پروازی کشورهای حوزه کشورهای اسکاندیناوی و اروپای مرکزی می‌باشد.

 

لیست پروازهای فرودگاه رشت

پروازهای داخلی فرودگاه رشت

لیست پروازهای خروجی فرودگاه رشت

پرواز رشت تهران

پرواز رشت مشهد

پرواز رشت کیش

پرواز رشت شیراز

پرواز رشت بندرعباس

پرواز رشت عسلویه

پرواز رشت تبریز

پرواز رشت اهواز

پرواز رشت اصفهان

 

لیست پروازهای ورودی فرودگاه رشت

پرواز تهران رشت

پرواز مشهد رشت

پرواز کیش رشت

پرواز شیراز رشت

پرواز بندرعباس رشت

پرواز عسلویه رشت

پرواز تبریز رشت

پرواز اهواز رشت

پرواز اصفهان رشت

 

 

پروازهای خارجی فرودگاه رشت

متاسفانه بخش پروازهای بین الملل فرودگاه رشت فعالیت چندانی ندارد و اگر قصد خرید بلیط هواپیما خارجی و انجام یک سفر بین المللی را دارید می بایست ابتدا راهی تهران شده و از مبدا فرودگاه امام خمینی پرواز خود را انجام دهید. پروازهای خارجی از رشت در حال حاضر به مقاصد باتومی، مسقط و نجف محدود است که بصورت منظم برگزار نمی شود و صرفا در روزهای محدودی در طول ماه انجام می شوند.

 

آیا رشت فرودگاه بین المللی دارد؟

فرودگاه رشت به عنوان فرودگاه بین المللی می باشد و پرواز های خارجی آن به مقاصد باتومی، مسقط و نجف انجام می شود.

 

امکانات فرودگاه رشت

فرودگاه رشت یکی از فرودگاه های کوچک کشور بوده که با وجود پروازهای متعدد به این شهر، امکانات مناسبی ندارد. با این وجود برخی از امکانات اولیه در این فرودگاه وجود دارد که شامل موارد زیر است:

پارکینگ اختصاصی فرودگاه

مراکز خرید و رستوان و کافی شاپ

حمل و بسته بندی بار مسافران

شعبه های صرافی ارزی و ریالی

بخش اشیا گمشده: در صورتی که وسیله یا کالایی را در محدوده فرودگاه گم کرده اید برای پیگیری آن به دفتر مدیریت ترمینال در ترمینال 2 مراجعه کنید. در صورتی که در طول پرواز وسیله ای را گم کرده اید بهتر است به دفتر ایرلاین مراجعه کنید.

 

ترمینال‌‎های فرودگاه رشت

این فرودگاه هم برای پروازهای داخلی و خارجی، ترمینال‌های جداگانه‌ای دارد. ترمینال پروازهای داخلی با مساحت شش هزار متر مربع، در سال ۱۳۹۲ افتتاح شده و نسبت به ترمینال سابق، امکانات بیشتری دارد.

ترمینال پروازهای خارجی این فرودگاه هنوز از زمان احداث (در سال ۱۳۴۷) بازسازی نشده‌اند و با همان حالت قدیمی استفاده می‌شوند، اما به گفته مسئولین، ساخت یک ترمینال جدید برای پروازهای خارجی یکی از برنامه‌های اصلی این فرودگاه است.

علاوه بر این دو ترمینال، (یک ترمینال VIP پاویون) هم در فرودگاه رشت وجود دارد که برای پذیرایی از مهمانان ویژه، دولتی و تجاری استفاده می‌شود. مساحت این ترمینال ۳۳۰ مترمربع است.

 

خدمات CIP فرودگاه رشت

این فرودگاه دارای سالن تشریفات اختصاصی بوده و مسافرانی که قبل از خرید بلیط، هزینه‌های مربوط به CIP را نیز خریداری می‌کنند، می‌توانند منتظر سفری جذاب‌تر باشند.برای پرواز‌های ورودی، کارکنان این بخش همراه با خودروی شخصی و تابلویی که نام مسافر بر روی آن نوشته، به استقبال مسافر آمده و آن را به سالن تشریفات منتقل می‌کنند تا در صف‌های طولانی در انتظار بار خود نباشید و بتوانید در این سالن از خود پذیرایی کنید. برای پرواز‌های خروجی نیز مسافران به همین سالن منتقل می‌شوند و تمام امور مربوط به دریافت کارت پرواز، تحویل بار و … توسط کارکنان انجام خواهد شد. به‌علاوه، این افراد با خودروی اختصاصی تا پای پرواز همراه می‌شوند.

 

هتل‌های نزدیک فرودگاه رشت

خوشبختانه برای اقامت در رشت هیچ مشکلی نخواهید داشت و می‌توانید به راحتی از فرودگاه به یکی از هتل‌های نزدیک آن بروید و استراحت کنید. این موضوع به خصوص برای پروازهایی که دیر هنگام انجام می‌شود اهمیت دوچندان پیدا می‌کند. دو هتل کادوس و شبستان از هتل‌های نزدیک به فرودگاه است که بیشترین رضایت مشتریان را میان هتل‌های دیگر رشت داشته‌اند.

 

راه های دسترسی به فرودگاه رشت

برای دسترسی به فرودگاه رشت می توان از سمت فومن، تهران و لاهیجان حرکت کرد. در بیرون از محوطه ی فرودگاه، علاوه بر تاکسی هایی که به صورت گذری و خصوصی کار می کنند، تاکسی وی های فرودگاه نیز موجودند که به راحتی شما را به مقصد مورد نظرتان می رسانند. اگر مقصد شما شهرهای اطراف و یا استان های همجوار است، می توانید علاوه بر استفاده از تاکسی ها که البته کرایه ای به نسبت بالاتر دریافت می کنند از اتوبوس های پایانه ی مسافر بری رشت برای حمل ونقل آسان استفاده کنند.

 

ایرلاین‌های فعال در فرودگاه رشت

مطابق با اطلاعات موجود، هم‌اکنون ۱۳ شرکت از جمله وارش، ایران ایرتور، پارس، آسمان، سا‌ها، پویا، هما، قشم ایر، کیش ایر، تابان، چابهار، سپهران و ایران‌ایر برای فرودگاه رشت پرواز دارند. در میان شرکت‌های خارجی هم فقط ایرلاین سعودی به شمال ایران پرواز انجام می‌دهد. گفتنی است در گذشته، شرکت ترکیه‌ای اطلس گلوبال نیز پرواز‌های مستقیمی را میان رشت و استانبول انجام می‌داد، ولی این پرواز‌ها با تعطیلی شرکت در سال ۲۰۲۰ متوقف شد.

 

آدرس فرودگاه رشت

 

اطلاعات پرواز فرودگاه سردار جنگل رشت

آدرس: بلوار ولیعصر

نام فرودگاه بین المللی رشت : Rasht Airport

کد یاتا: RAS

کد ایکائو: OIGG

ارتفاع از سطح دریا: ۴۰ متر

ترمینال ها: ۳ ترمینال مجزا

شماره ی تلفن اطلاعات پروازها: ۱۹۹

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی رشت: rasht.airport.ir

 

شماره فرودگاه رشت

مرکز تلفن گویا : 34880000 (013)

دفتر مدیر ترمینال داخلی : 34888510 (013)